studia

Alan Bit przeżywa kolejną przygodę

Alan Bit w gronie studentów

Alan Bit przeżywa kolejną przygodę, tym razem zawitał w murach Politechniki Poznańskiej, by tam stać się bohaterem teledysku. Na prośbę Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, twórcy animowanego chłopca stworzyli teledysk ukazujący pasję i zaangażowanie pracowników oraz studentów Instytutu. Jest to kolejne przedsięwzięcie mające na celu szerzenie idei edutainment wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Andrzej Przemysław Urbański, główny twórca, a w zasadzie ?tata? Alana Bita, nieustannie podejmuje działania mające na celu promowanie nauki poprzez rozrywkę. Okazuje się, że swoją pasją udaje mu się zarazić nie tylko dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ale zarówno przedszkolaków jak i studentów. Na pewno jednym z podstawowych źródeł jego sukcesu jest krzewienie wiedzy na temat informatyki i matematyki za pomocą środków literackich. Proste w odbiorze, szybko wpadające w ucho piosenki i wierszyki, mają szczególną zaletę: wystarczy przeczytać je raz, a już każdy zna przynajmniej cztery wersy rymowanki. Co za tym idzie? Wiedza, bo właśnie te krótkie wersy pozwalają Czytelnikowi dowiedzieć się czegoś nowego, poznać kolejne tajniki funkcjonowania komputera czy zasad programowania.

Alan Bit został stworzony, by w łatwy i przyjemny sposób przyswajać najmłodszym wiedzę, która jest bardzo potrzebna, a posiadanie jej nie należy do najłatwiejszych zadań. Początkowo chłopiec był bohaterem serii kolorowych książeczek z tematycznymi bajkami, opowiadaniami i wierszykami uzupełnionymi naklejkami, jednak Pomysłodawca postanowił iść z duchem czasu. Kolejnym krokiem stało się nagranie w 2009 animowanego teledysku ?Alan w rytmie DNA?, który można obejrzeć na stronie www.alanbit.pl. Niezwykle urozmaiconą muzykę do tego obrazu śpiewa sześcioro dzieci ze szkoły podstawowej w Sosnowcu pod kierunkiem kompozytora obydwu produkcji Grzegorza Seweryna.

Na prośbę Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej powstał drugi teledysk do słów piosenki ?Być programistą?. Nie bez przyczyny wybrano akurat tę piosenkę. Teledysk ma na celu ukazanie pasji i zaangażowania pracowników naukowych oraz studentów Instytutu. ?Tak bym chciał być programistą, by myślą pracować czystą, kreować wspaniałe światy, nie tylko dla mej zapłaty? ? to słowa piosenki, z którymi utożsamiają się osoby najbliżej związane z naukowym światem Politechniki Poznańskiej. Teledysk w atrakcyjny i zwięzły sposób ukazuje to środowisko studentów i wykładowców, jako autentycznych pasjonatów z wieloma osiągnięciami na międzynarodową skalę. Piosenka przez postać zmagającego się z biedą licealisty, którego gra wokalista, aranżer i instrumentalista Dorian Mreła, pokazuje, że autentyczna pasja pozwala przełamać niejedną barierę w drodze do wiedzy i sukcesu. Oficjalna wersja nowego teledysku znajduje się tu: “Być Programistą”.

Należy zauważyć, że takich piosenek mieszczących się w nurcie edutainment (czyli bawić wiedzą) do tekstów Andrzeja Przemysława Urbańskiego powstało już kilkanaście i są coraz częściej wykorzystywane na koncertach i przedstawieniach szkolnych i przedszkolnych, które starają się najmłodszych nie tylko zaciekawić nowoczesną technologią i jej możliwościami, ale uwrażliwić na właściwe i z umiarem korzystanie z tych dobrodziejstw.

Nad postacią Alana Bita pracują prawdziwi profesjonaliści: Andrzej Przemysław Urbański ? wieloletni pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, wykładowca informatyki, Grzegorz Seweryn oraz Dorian (Dorjay) Mreła ? kompozytorzy, muzycy, Przemysław Liput i Agata Nowak ? graficy. Jednak największą wartość ma ich zamiłowanie, które przeradza się w to, co najlepsze, czyli bezcenną wiedzę, która przekazywana jest w wyjątkowy sposób.

Postać Alana Bita rodzi się od kilkunastu lat w utworach literackich pisanych przez Andrzeja Przemysława Urbańskiego. Pierwszej publikacji w prasie wierszyki doczekały się w 1998 roku. W 2007 roku na rynku pojawia się pierwsza książeczka z naklejkami, która stanowi pierwszy tomik przygód Alana. Rok później ukazują się kolejne dwie książeczki i płyta ze słuchowiskiem oraz piosenkami. 2009 to rok powstania Akademii Alana Bita, która poprzez organizowanie edukacyjnych spotkań (m.in. podczas ?Nocy Naukowców? na Politechnice Poznańskiej), w trakcie których wystawiane są inscenizacje, organizowane są łamigłówki i inne zabawy, przybliża najmłodszym tematykę związaną z matematyką i komputerami.

www.alanbit.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy