Wiadomości branżowe

Ambasadorzy UE wizytują Polskę

Ambasadorzy UE z wizytą w Polsce


27 stałych przedstawicieli państw europejskich przy UE  przebywa w Polsce od 21 do 23 lipca, w ramach wizyty zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednym z punktów był pobyt dyplomatów w kampusie w Kielnarowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ministerstwo chciało zaprezentować nowoczesne Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ stworzone w ramach projektu unijnego.


– W Polsce gościmy zastępców stałych przedstawicieli przy UE z 27 państw członkowskich oraz ich pomocników. Razem około 90 osób. Poza Rzeszowem odwiedzą Bieszczady, Krasiczyn, Przemyśl i Łańcut. Pokazaliśmy im innowacyjne rozwiązania zastosowane w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ oraz w WSK Rzeszów, a także piękno regionu i jego różnorodność – podkreśla Jowita Mikołajczyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Centrum na światowym poziomie


Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ to innowacyjny i kompleksowy projekt unijny realizowany w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”, którego koszt wyniósł ok. 30 mln zł. W nowoczesnym budynku do dyspozycji studentów i naukowców jest 17 specjalistycznych laboratoriów IT z zaawansowanym technologicznie sprzętem, sala audytoryjna na 300 osób, sale konferencyjne i ćwiczeniowe oraz biblioteka multimedialna. Roboty humanoidalne, jaskinia 3D i laboratorium symulujące giełdę to rozwiązania innowacyjne w skali polskich, a nawet europejskich uczelni. W nowoczesnym, w pełni zinformatyzowanym budynku będą się kształcić specjaliści z szeroko rozumianej branży informatycznej.


Nowoczesność plus szczypta tradycji


– Podczas wizyty pokazaliśmy dyplomatom nowoczesną serwerownię – serce CEM i wyróżniające nas laboratoria: podstaw automatyki i robotyki, laboratorium finansowe symulujące giełdę, a także laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej– wymienia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.


Goście z różnych państw europejskich nie kryli podziwu dla zastosowanych w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ innowacyjnych rozwiązań na światowym poziomie.


– Docenili też walory smakowe staropolskiej kuchni, którą przygotowaliśmy w ramach poczęstunku. Hitem były ogórki kiszone, proziaki chleb ze smalcem i swojskie wędliny – podkreśla Pasieczna.


Prezentacja centrum to dla uczelni szansa na pokazanie na forum międzynarodowym innowacyjnego modelu studiów przygotowujących kadry nowoczesnej gospodarki w regionie w ośrodku dydaktycznym umożliwiającym łączenie teorii z praktyką, gdzie kształcenie jest dopasowane do potrzeb branży wysokich technologii w województwie podkarpackim, m.in. klastra Doliny Lotniczej.


– Wizyta dyplomatów UE w naszym nowym obiekcie w dużej mierze sfinansowanym z pieniędzy Unii była okazją do pokazania, jak w nowoczesny sposób kształcimy młodzież. Jest to również dla uczelni duże wyróżnienie. Ministerstwo uznało, że wizytówką regionu w obszarze innowacyjności jest nasze Centrum Edukacji Międzynarodowej. Cieszymy się, że mieliśmy okazję pokazać przedstawicielom różnych państw nowoczesny obiekt, co jest  formą promocji nie tylko naszej uczelni, ale całego Podkarpacia – mówi prof. nadzw. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Similar Posts