praca Wiadomości branżowe

Ankieta ING: Co druga osoba weźmie wolne w długi weekend

Co drugi pracownik weźmie urlop w majowy długi weekend – wynika z ankiety ING. Co najmniej jeden dzień urlopu w pierwszym tygodniu maja weźmie połowa pracujących klientów ING Banku Śląskiego. „Weź trzy dni wolnego – dostaniesz dziewięć” – z takiej urlopowej okazji skorzystał co czwarty respondent.

Według ankiety ING przeprowadzonej wśród klientów detalicznych tylko 45% osób pracujących miało zamiar pojawić się w pracy we wszystkie trzy dni robocze tego tygodnia. Co najmniej jeden dzień urlopu wzięło ponad 50%, co najmniej dwa 40% a wszystkie trzy prawie 30%. Dla porównania, w ubiegłym roku w poniedziałek poprzedzający dzień Wszystkich Świętych urlop wzięło 22% pracowników, a 13% zgłosiło, że ich miejsce pracy było zamknięte (dane z ankiety ING).

Naszym zdaniem, w decyzji o urlopie majówkowym pomogła zmiana regulacji dotyczących wykorzystywania zeszłorocznego urlopu. Przypomnijmy, że obecnie należy go odebrać do końca września. Z porównania wyników ankiet ING na temat odbioru zaległego urlopu w latach 2011 i 2012 wynika, że spadła liczba osób, które wykorzystały go w pierwszym kwartale. W obu latach urlop przenosiło na kolejny rok ok. 70% pracowników, ale podczas gdy w 2011 roku wykorzystanie zaległych dni wolnych do końca marca zadeklarowało 43% pracowników, o tyle w 2012 roku było to już tylko 26%. To pokazuje, że obowiązujący poprzednio wymóg odbioru zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału był istotnym ograniczeniem. Gdy przestało ono obowiązywać, wiele osób wstrzymało się z odbiorem urlopu na lepszą okazję.

Ankieta została przeprowadzona wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine.

  • „Czy planujesz wziąć wolne podczas długiego weekendu majowego?” –  50 115 odpowiedzi; ankieta została przeprowadzona w dniach 20-30 kwietnia 2012.
  • „Czy wykorzystałeś już cały urlop przysługujący Ci w 2011 r.?”  – 32 804 odpowiedzi, ankieta została przeprowadzona w dniach 13-20 kwietnia 2012.

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98
[email protected], [email protected], [email protected]

Similar Posts