praca

Biedny student?

Utarło się przekonanie, że studenci nie są zbyt bogaci. Warto się jednak zastanowić, czy to przypadkiem nie jest nieuzasadnione przekonanie? Drugim stereotypem, nad którym warto się pochylić są płatne studia w uczelniach niepublicznych. Żeby nie być gołosłownym i jednocześnie rozprawić się z drugim stereotypem podajemy przykład Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Przykładowo – student pochodzący z niezbyt zamożnej rodziny, który ma wysoką średnią i udziela się w drużynie sportowej, może skorzystać z trzech rodzajów pomocy materialnej, tj. stypendium socjalnego, stypendium naukowego oraz stypendium za wyniki w sporcie.

Po pierwsze – jak to wychodzi?

p_logoNasz przykładowy student może, dzięki podniesieniu przez WSIiZ wysokości stypendiów, dostawać miesięcznie stypendia w wysokości 1200 pln w sumie. Odliczając od tego czesne, zostaje plus/minus 800 pln miesięcznie. W dobie kryzysu i niezbyt wysokich wynagrodzeń w naszym kraju, to całkiem miła sumka.

Po drugie – to nie wszystko.

Rzeszowska WSIiZ ma również w swojej ofercie autorski system pomocowy, czyli System Bezpłatnych Miejsc. Co to takiego? SBM to unikalny system motywacyjny, oferujący studentom studiów I stopnia rozpoczynającym naukę aż do 750 stypendiów, pokrywających 100% i 50% czesnego. Od roku akademickiego 2009/2010 – prawdziwa rewolucja: WSIiZ, jako jedna z nielicznych uczelni niepublicznych w Polsce umożliwia całkowicie bezpłatne studia stacjonarne. Co za tym idzie kwota maksymalnej pomocy materialnej pozostaje na poziomie 1200 pln.

Po trzecie – jest coś więcej, czyli aktywni studiują za darmo.

Ideą pomysłu jest zaproszenie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych do zbierania punktów, które w przypadku wybrania przez nich WSIiZ w Rzeszowie, WSE w Krakowie lub WSZiA w Zamościu, zapewnią im zniżki w czesnym. Nawet do 100% czesnego.
– Wysokość zniżek będzie ustalona indywidualnie przez poszczególne Uczelnie. WSIiZ proponuje zniżki w przedziale od 25 % do 100%. Czas obowiązywania zniżki to I semestr studiów – informuje Joanna Dudek, koordynator projektu w WSIiZ w Rzeszowie. Student będzie miał możliwość rozłożenia zniżki na dwa semestry. Po zakończeniu roku szkolnego zostanie ogłoszony ranking uczniów, którym zostaną przydzielone zniżki w czesnym. Uczeń, który zdobędzie punkty poprzez aktywność w jednej Uczelni, będzie mógł je przenieść do drugiej i tam uzyskać zniżkę w czesnym. Aby skorzystać z powyższych zniżek należy uzyskać minimalny próg punktowy.

Podsumowując można powiedzieć, że stereotypy funkcjonujące w naszym świecie nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. Innymi słowy – dla chcącego, nic trudnego.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Bielsku Bia   #Grand Prix   #Kazimierza Fobera   #Politechniki Gda