praca Wiadomości branżowe

BZ WBK Press Foto 2011

Najlepsze polskie fotografie prasowe od najbliższego piątku będzie można oglądać na Politechnice Gdańskiej. Na wystawie prezentowane są zdjęcia laureatów 7. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2011. Kolekcja została wybrana spośród 8 600 fotografii 393 autorów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 października 2011 o godz. 13.15 w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Ekspozycja czynna będzie do 13 listopada. Wstęp wolny. 

Konkurs obejmował osiem kategorii: Cywilizacja, Fotocast, Portret, Przyroda i środowisko, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Kultura i sztuka. Ta ostatnia jest kategorią nową, wprowadzoną w tym roku.

Wszystkie zakwalifikowane prace zostały poddane ocenie jury, w którym zasiedli: Jan Skarżyński, Agence France Presse; Kacper Pempel, Reuters; Andrzej Iwańczuk, AF Reporter, Waldemar Kompała, Rzeczpospolita. Jury przewodniczył jedyny Polski laureat nagrody Pulitzera – Cezary Sokołowski z agencji Associated Press.

Poza nagrodami jury, w ramach BZ WBK Press Foto przyznawane są dwie nagrody specjalne: dziennika „Rzeczpospolita”, który od początku jest partnerem medialnym konkursu, oraz Banku Zachodniego WBK.

Ten ostatni wyróżnia zdjęcia przedstawiające wydarzenia, które w szczególny sposób wpłynęły na Polskę oraz polskie społeczeństwo w ciągu dwunastu miesięcy od poprzedniej edycji konkursu. Takim wydarzeniem była bez wątpienia katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP, Lech Kaczyński wraz z małżonką. Ten tragiczny w skutkach wypadek miał wpływ na każdego z nas, pokazał patriotyzm Polaków oraz przywiązanie do narodowych wartości. Dlatego Bank Zachodni WBK zdecydował o przyznaniu swojej nagrody jednemu z fotoreportaży, które pokazują kilka kwietniowych dni roku 2010, dni szczególnych, dni, które na zawsze nas zmieniły. Autorem nagrodzonych zdjęć jest Maksymilian Rigamonti.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć w holu przed Biblioteką Główną Gmachu Głównego PG, a także na stronie www.bzwbkpressfoto.pl.

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy