Angielski dla dzieci

Czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki

Umiejętności manualne? w małym paluszku

W związku z planami, aby posłać sześciolatki do szkół, dużo mówi się o ich gotowości do rozpoczęcia nauki. Trudno jednak o jednoznaczną odpowiedź, czy wszystkie dzieci w tym wieku powinny założyć mundurki. Wiele zależy od tego, jak rodzice stymulują rozwój swojej pociechy. Niezbędne w pierwszej klasie zdolności można kształcić od najmłodszych lat.

Wśród wskaźników diagnostycznych decydujących o tym, czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki, wiele ma związek ze sprawnością ruchowo-manualną.

Do niezbędnych umiejętności zaliczają się między innymi:
? samodzielne ubieranie się i sznurowanie butów,
? tworzenie bogatych w szczegóły obrazków,
? rysowanie i wycinanie po śladzie,
? rzucanie i chwytanie piłki,
? poprawne wykonanie ćwiczeń na równowagę i ruchów naprzemiennych (np. przeskakiwania z nogi na nogę

Do wielu z tych zadań rodzice mogą przygotować malucha, kiedy szkoła jest jeszcze odległą perspektywą. ? Rozwój sensomotoryczny zaczyna się już
w pierwszych miesiącach życia ? mówi psycholog Magdalena Lenda. ? Prawidłowo stymulowane dzieci już po 4. tygodniach uczą się podstawowych czynności jak ssanie czy chwytanie, a po roku życia eksperymentują, bawią się i manipulują przedmiotami. Bardzo ważne jest, by stale dawać im szansę rozwoju i doskonalenia tych umiejętności ? dodaje.

Mocny start
Jakie zabawy proponować więc dzieciom, by mogły ćwiczyć rączki, nóżki i koordynację? Przed 3. rokiem życia, ze względu na ryzyko połknięcia małych przedmiotów, najlepsze będą zabawki, które nie zmieszczą się do buzi. Kształtowanie umiejętności ruchowych wspomóc mogą przedmioty do pchania i ciągnięcia: wózeczki, rozmaite pojazdy czy przemieszczające się ?chodziki?. Podążanie za nimi przyspieszy naukę pełzania i sprawi, że maluch pewniej postawi pierwsze kroki.

W treningu chwytania i operowania przedmiotami użyteczne będą duże i różnokształtne klocki. W ćwiczeniach mięśni dłoni przydadzą się również przytulanki. Ściskając je, dziecko wzmocni swoje paluszki i przygotuje je do bardziej wymagających zadań, jak trzymanie akcesoriów do rysowania i lepienia. ? Przybory plastyczne dla najmłodszych dostępne są już dla dwulatków ? mówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERPlus. ? Warto wybierać ciekawe, ale również bezpieczne artykuły plastyczne. Na przykład
w takim kształcie, aby uniemożliwiał połknięcie przedmiotu, a z drugiej strony przywodził na myśl bohaterów ulubionych bajek i zachęcał do sięgnięcia po nie. Godna polecenia jest również ciastolina. Dzięki bardzo miękkiej teksturze, ta plastyczna masa świetnie nadaje się dla małych i niezbyt silnych rączek ? sugeruje ekspert.

Trening czyni mistrza
Wraz z rozwojem kompetencji dziecka, trzeba stawiać przed nim kolejne wyzwania. Kiedy będzie już w stanie mocno trzymać standardowe przybory, można rozpocząć wprawki do kreślenia szlaczków i samodzielnego tworzenia obrazków. Dobrą i rozwijającą zabawę zapewnią kolorowanki i łamigłówki polegające na łączeniu punktów. – Jako urozmaicenie rysowania na kartce można zaproponować małemu artyście malowanie palcami na brystolu czy kredą na przydomowym chodniku ? podpowiada Marzena Raczkiewicz z MERplusa.
Rada jest o tyle cenna, że wyrysowane na ziemi kształty można wykorzystać do tradycyjnych dziecięcych aktywności ruchowych. Kilka kwadratów wyznaczy pole do gry w klasy, a parę linii podzieli teren do meczu w dwa ognie. Dzięki takim zabawom, sprawność ruchowo-manualna kończącego sześć lat malca będzie wystarczająca, aby śmiało ruszyć na podbój szkoły.

helendorn-fot. Helen Doron-003

helendorn-fot. Helen Doron (3)-001

helendorn-Fot. Helen Doron (5)-002

MER Plus istnieje na rynku od 1993 roku. Jest wyłącznym importem wyrobów hiszpańskiej firmy Jovi (wiodącego producenta artykułów szkolnych i plastycznych na świecie). Dystrybuowane produkty podzielone
są na wiele grup towarowych, m. in. kredki, flamastry, farby, art. do makijażu twarzy oraz akcesoria malarskie. Ponadto, spełniają wymogi bezpieczeństwa według norm 71/3 (Europejska) i ACMI STANDARD(USA). MER Plus specjalizuje się również w produkcji materiałów reklamowych oraz ozdobnych (toreb i pudełek). Realizuje projekty graficzne dostarczone przez klienta. Firma posiada własne maszyny produkcyjne, rozbudowaną introligatornie oraz dużą bazę wykrojników. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.merplus.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Internet   #kt   #nie   #spos