Wiadomości branżowe

Dodatkowa rekrutacja na studia dzienne od 29 lipca

Dziesięć i pół kandydata (że posłużę się gwarą rekrutacyjną) starało się w tym roku o jedno miejsce na geodezji i kartografii, prowadzonej przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska na Politechnice Gdańskiej. Na drugiej pozycji w rankingu TOP5 kierunków na naszej uczelni – podobnie jak w roku ubiegłym – budownictwo. 


Warto wspomnieć, że zainteresowanie tym kierunkiem jest bardzo silne. W tym roku na budownictwo próbowało się dostać 1861 kandydatów. To najwyższa liczba spośród wszystkich 31 kierunków, które Politechnika Gdańska oferuje w tym roku na studiach stacjonarnych I stopnia.


W pierwszej piątce – na pozycji trzeciej – architektura i urbanistyka z notą 4,12 kandydata na miejsce. Czwarta – biotechnologia, kierunek zamawiany – 3,56/miejsce i piąta – informatyka z wynikiem 3,29/miejsce. Zainteresowanie informatyką rośnie. Dwa lata temu odnotowaliśmy poniżej dwóch kandydatów na miejsce, w roku ubiegłym już 2,65. Teraz powyżej trzech.


Czytając statystyki warto mieć na uwadze limit przyjęć na dany kierunek. WILiŚ wyznaczył limit nowych studentów na budownictwie dziennym na poziomie 450 osób, ale na geodezję i kartografię może przyjąć już tylko 70.


Na nowy, unikatowy kierunek studiów – chemię budowlaną – zgłosiło się 330 osób, ale w pierwszej preferencji zaznaczyło ją 96 osób, co pozwala przyjąć, że rywalizacja odbywała się na poziomie 2,74 zainteresowanego na miejsce.


Jeśli chodzi o trendy – wysokie wzrosty i spadki – to trzeba odnotować zdecydowane zwiększenie popularności transportu na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa o 88 proc.!  51,81 proc. wzrostu zaliczyła energetyka na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Energetyka na Oceanotechnice i Okrętownictwie cieszy się z 50-procentowego wzrostu.


Co cieszy, nadal rośnie zainteresowanie studiami na politechnice. Liczba zarejestrowanych w systemie e-rekrutacja w roku 2009/2010 wyniosła 8667, w kolejnym – 2010/2011 – 8948. Rejestracji na nowy rok akademicki 2011/2012 dokonało 9250 osób. Podsumowanie dotyczy studiów stacjonarnych I stopnia.


Przypominamy jednocześnie, że do 22 lipca trwa rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia na Politechnice Gdańskiej, ale będzie również dogrywka na studiach stacjonarnych. Dodatkowa rekrutacja na studia dzienne I stopnia rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Kierunki, na których są jeszcze wolne miejsca będą znane dopiero 27 lipca. Warto pamiętać, że w czasie „dogrywki” należy sprawnie załatwić formalności, nie spóźniać się z opłatą i dostarczeniem dokumentów. Zajrzyj na rekrutacja.pg.gda.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy