praca

Energia z wody w centrum Edu_Fun

zy można uzyskać energię dzięki falowaniu, przypływom i odpływom wody? Jakie znaczenie dla produkcji energii na Pomorzu mają rzeki? I jak zabudować elektrownię wodną? Przez cały weekend tematem przewodnim w Centrum Nauki i Edukacji na jelitkowskiej plaży będzie pozyskiwanie energii z wody.

logo_pg? Zapraszamy do wspólnej zabawy przy budowie modelu elektrowni wodnej ? zachęca Dawid Kubacki, doktorant Politechniki Gdańskiej, twórca plażowego centrum. ? Spróbujemy nawet zapalić żarówkę, korzystając z prądu wyprodukowanego w tej naszej mini-elektrowni. Przez dwa dni będziemy opowiadać o elektrowniach wodnych w Polsce i znaczeniu na naszym terenie Elektrowni Wodnej Żarnowiec.

Ale to nie koniec edukacji ekologicznej. Na przykładzie ogniw fotowoltaicznych, prądnicy wiatrowej i solarów podgrzewających wodę, służącą plażowiczom do obmywania się po kąpielach morskich ? instruktorzy centrum będą tłumaczyli, jaki potencjał energetyczny mają słońce i wiatr oraz jak je mądrze wykorzystać, aby Polska mogła spełnić wymogi ekologiczne Unii Europejskiej.

Kubacki od kilku lat z pasją promuje w praktyce konfucjańską myśl: ?Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem?. Jeździ na prezentacje z eksperymentami po szkołach, a nawet przedszkolach. ? Wiem, że przez zabawę można nauczyć tzw. trudnych przedmiotów ? zapewnia doktorant. ? Trzeba tylko pokazać, co z czego się bierze i dlaczego zachowuje się w określony sposób, a jeśli jeszcze pozwolimy dziecku samemu przeprowadzić eksperyment lub w nim uczestniczyć, możemy być pewni, że łatwiej przyjdzie mu pokonywanie trudności z nauką.

Centrum Nauki i Edukacji na plaży w Jelitkowie stało się spełnieniem marzeń doktoranta o interaktywnej edukacji. Dzięki prostym urządzeniom zamontowanym na plaży, każdy zwiedzający dowie się, co łatwiej zrobić ? ciągnąć czy pchać stukilowy kufer? Nauczy się chodzenia po linie, dowie się, na czym polegają złudzenia optyczne i dlaczego stalowa kulka szybciej dociera do celu po dłuższym, a nie krótszym torze.

Nie tylko małe dzieci na pewno będą szczęśliwe tworząc gigantyczne bańki mydlane, które nie pękają tak łatwo, jak te robione w domu. Wszystkich zachwyci śpiewający generator tesli i generator van der Graafa, przy którym można się doświadczalnie przekonać, czym jest elektryczność. Na bomby azotowe ? nie ma mocnych ? każdy plażowicz chętnie da się wciągnąć do rywalizacji o miano najwyżej wybuchającego pocisku. Wielu chętnie bawi się też przy wahadle Lissajou, rysującym pętle z piasku, zwane krzywymi Lissajou.

Centrum Nauki i Edukacji powstało przy współpracy firmy Inter_Edu, Fundacji Wspólnota Gdańska, gminy Gniewino oraz Politechniki Gdańskiej.

Wakacyjne centrum edukacyjne zamknie podwoje z końcem sierpnia.

Tymczasem działa codziennie w godz. 10?20.

Wstęp: 12 zł (bilet normalny), 8 zł (bilet ulgowy).

Sobota, 22 sierpnia, w godz. 12-18 ? budujemy model elektrowni wodnej.

Niedziela, 23 sierpnia, w godz. 12-18 ? prezentujemy zbudowany model elektrowni.

Zapraszamy na plażę w Jelitkowie, wejście nr 60.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy