praca

firmy potrzebują wykształconych finansistów

3 mln polskich firm potrzebują wykształconych finansistów

Ponad 3 mln polskich firm potrzebują wykształconych finansistów i księgowych.

Finanse i rachunkowość to studia z przyszłością

Polska staje się centrum obsługi międzynarodowych koncernów z zakresu księgowości. O pracę nie muszą się więc martwić eksperci od finansów i rachunkowości. Analizy rynku pracy dowodzą, że zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny będzie stale rosło wraz z rozwojem firm. Księgowi, doradcy finansowi i maklerzy będą coraz intensywniej poszukiwani przez pracodawców. Potwierdzają to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

Studia I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość od października wprowadza Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Rachunkowość i finanse menedżerskie, inwestycje kapitałowe oraz księgowość to trzy nowe specjalności, które mogą wybierać kandydaci na studia w WSIiZ.

Wykształcą finansistów, księgowych, bankierów?

Studenci finansów i rachunkowości zdobędą zaawansowaną wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości i podatków. Nauczą się też profesjonalnej obsługi finansowej firm. Będą przygotowani do zarządzania działem finansowo-księgowym i prowadzenia własnej firmy. To studia dla przyszłych doradców finansowych, ubezpieczeniowych, a także księgowych, pracowników banku i pośredników finansowych, a nawet maklerów giełdowych.

– Dynamiczny rozwój rynku usług finansowych i księgowych, lokowanie w Polsce centrów outsourcingowych obsługujących przedsiębiorstwa powoduje, iż popyt na księgowych, doradców finansowych, podatkowych, kontrolerów będzie istotnie wzrastał. Od współczesnych finansistów wymaga się zaawansowanej i rozległej wiedzy nie tylko z zakresu rachunkowości i podatków w ujęciu regulacji krajowych, ale też wg światowych standardów- podkreśla dr Marta Czyżewska z Katedry Mikroekonomii WSIiZ.

Jak twierdzi dr Czyżewska, szybki rozwój rynku IT wymusza też posługiwanie się nowoczesnymi narzędziami, jakimi są zintegrowane systemy informatyczne, które wspierają zarządzanie przedsiębiorstwami. Studenci tego kierunku zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę i umiejętności do świadczenia profesjonalnej obsługi finansowej firm.

Zajęcia praktyczne w laboratorium symulującym giełdę

WSIiZ daje studentom niepowtarzalną możliwość zdobywania umiejętności praktycznych w specjalistycznym laboratorium finansowym – jedynym w tej części Europy, które mieści się w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. W profesjonalnie wyposażonym dealing roomie będą 24 specjalistyczne stanowiska komputerowe, wyposażone w podwójne monitory LCD z platformami transakcyjnymi TMS Brokers, jakich używają maklerzy giełdowi.

– Taki sprzęt umożliwia łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym, w szczególności wykresami cenowymi poszczególnych instrumentów finansowych – podkreśla dr Andrzej Cwynar, Dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ, który objął patronat nad kierunkiem.

Laboratorium dysponuje też specjalistycznym sprzętem wyświetlającym informacje finansowe (m.in. data wall), dostarczonym przez firmę Dysten, która wyposażała m.in. Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i stację telewizyjną TVN.

– Badania potwierdzają, że w przyszłości będzie roso zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych menedżerów finansowych oraz na specjalistów w zakresie projektowania pakietów szeroko pojętych usług finansowych ? doradców finansowych, doradców inwestycyjnych, i analityków finansowych ? mówi dr Cwynar.

Znakomita kadra

Zajęcia na tym kierunku będzie prowadzić znakomita, uznana w Polsce kadra, m.in. profesorowie: Jan Winiecki, Ryszard Bugaj, Bartłomiej Kamiński, Tomasz Mickiewicz, Waldemar Karwowski i Krzysztof Opolski. Nazwiska tak znakomitej kadry dydaktycznej to gwarancja wysokiej jakości tej nowej propozycji edukacyjnej WSIiZ? Jakie przedmioty będą realizowane w trakcie nauki? W jakich zawodach będzie można podjąć pracę po ukończeniu studiów? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w serwisie kandydaci.wsiz.rzeszow.pl.

Od października WSIiZ uruchamia też studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka. Studenci będą mieć do wyboru 2 specjalności: transport i spedycja oraz informatyka w systemach logistycznych. Nowością w ofercie jest też filologia angielska (studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia). Uczelnia wzbogaca ofertę o nowe specjalności: ochrona porządku publicznego na kierunku administracja (studia II stopnia) i sztuka dyplomacji i negocjacje międzynarodowe w ramach studiów I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, a także odrębną ścieżkę kształcenia psychologia komunikowania i relacji międzyludzkich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I stopnia).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy