praca Wiadomości branżowe

Innowacje w rehabilitacji. 16 listopada zapraszamy na konferencję

O relacji między medycyną a inżynierią, znaczeniu diagnostyki w rehabilitacji narządów ruchu oraz rehabilitacji w neurologii dyskutować będą uczestnicy konferencji Innowacje w rehabilitacji. Podczas spotkania odbędzie się również prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego, w tym urządzeń opracowanych przez świeżo upieczonych absolwentów inżynierii mechaniczno-medycznej ? Mateusza Pawelca oraz Łukasza Piekarskiego.

Zapraszamy w piątek, 16 listopada o godz. 9.00 do Auli w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny!

Twórcy SKOL-ASa, jednego z projektów powstałych w ramach dyplomu na naszej uczelni, twierdzą, że dzięki urządzeniu można skorygować skrzywiony kręgosłup o kilkanaście stopni w pół roku! Co więcej jest czternastokrotnie tańsze niż dostępne dotychczas urządzenia. Kostruktorem urządzenia jest mgr inż. Mateusz Pawelec, absolwent inżynierii mechaniczno-medycznej na Wydziale Mechanicznym PG.

? SKOL-AS to aparat do korekcji skoliozy. Służy rehabilitacji dzieci w wieku 3-16 lat. Kosztuje 10 tys. złotych, nie 140 tys. złotych, jak podobne urządzenie medyczne dostępne na rynku pod nazwą FED. SKOL-AS jest też skuteczniejszy, bowiem wykorzystuje biomechaniczne uwarunkowania przyczyniające się do progresji skrzywienia kręgosłupa oraz umożliwia odbudowanie funkcji mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe ułożenie kręgów ? opowiada dr Paweł Romanowski, doc. w Katedrze Konstrukcji Maszyn i Pojazdów, kierownik Zakładu Inżynierii Medycznej.

Natomiast Avior, skonstruowany przez mgr inż. Łukasza Piekarskiego, to nowoczesny sprzęt medyczny umożliwiający skuteczną i kompleksową rehabilitację kończyny dolnej, szczególnie stawu skokowego przy pomocy ćwiczeń biernych, czynnych, oporowych oraz funkcjonalnych.

? Wyprzedzając oczekiwania pacjentów, należy szukać rozwiązań na drodze dialogu pomiędzy inżynierami, lekarzami oraz rehabilitantami ? mówi Justyna Zaborowska, dyrektor działu produktów medycznych w firmie Terma. ? Sądzimy, że organizowane przez nas wydarzenie ma znaczenie w upowszechnianiu dobrych praktyk w zakresie współpracy interdyscyplinarnej.

Wdrożeniem projektów zajęła się spółka Terma. Sprzęt można będzie zobaczyć podczas konferencji na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym PG.

Podczas konferencji prezentowane będą również: aparat do rehabilitacji stawu nadgarstkowego Pictor, urządzenie do rehabilitacji przy schorzeniach reumatycznych Apus oraz reedukator chodu Aquila.

Udział w imprezie zapowiedziało już ponad 150 gości, w tym przedstawiciele trójmiejskich uczelni oraz fizjoterapeutów. Celem zjazdu jest przede wszystkim prezentacja wymogów współczesnej rehabilitacji jako wieloaspektowego problemu z pogranicza medycyny, fizjoterapii oraz techniki.

? Na Wydziale Mechanicznym od pięciu lat kształcimy młodych ludzi w zakresie inżynierii mechaniczno-medycznej. To unikatowy w skali kraju kierunek, na którym poza klasycznymi elementami inżynierii mechanicznej w programie nauczania realizowane są specjalistyczne przedmioty techniczne oraz około 500 godzin zajęć medycznych i to już na pierwszym stopniu studiów ? mówi dr inż. Paweł Romanowski.

Absolwenci inżynierii mechaniczno-medycznej  (w tym roku kierunek ten ukończyli pierwsi absolwenci na poziomie magisterskim) pracują już jako konstruktorzy urządzeń rehabilitacyjnych. 

Organizatorem konferencji pt. Innowacje w rehabilitacji jest Terma sp. z o.o., producent sprzętu do rehabilitacji, przy merytorycznym wsparciu trzech gdańskich uczelni: Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Katedry Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Similar Posts