Wiadomości branżowe

Mali mocarze. Mistrzowie Europy z Politechniki Gdańskiej

Studenci Wydziału ETI: Szymon Zagórnik, Piotr Krzemiński oraz Mateusz Piotrzkowski wygrali 10. Mistrzostwa Europy Robot Challenge 2013 w Wiedniu. Skonstruowany przez chłopaków robot Enova okazał się najlepszy w kategorii MiniSumo. Na III miejscu podium stanął kolejny student PG – Mateusz Paczyński, twórca robota minisumo Mirror. 

Wiedeńskie zawody robotyczne są największymi w Europie, w tym roku uczestniczyło w nich 440 osób z różnych stron świata, nawet z Ekwadoru i Meksyku. 320 robotów rywalizowało w 15 konkurencjach. Najpopularniejsze były walki robotów minisumo. Starcie wygląda następująco: maszyny ustawione zostają na specjalnej arenie, ich zadaniem jest zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, podobnie jak podczas prawdziwej walki sumo. Na mistrzostwach w tej dyscyplinie zmierzyło się około 100 robotów z całego świata m.in. Hiszpanii, Szwecji, Meksyku, Turcji, Litwy, Łotwy oraz Polski.

? Drużyny z Polski od kilku lat lokują się w światowej czołówce kategorii MiniSumo. Na zawodach nie zabrakło mistrzów z ubiegłych edycji. W początkowej fazie mistrzostw było 8 grup eliminacyjnych, nasz robot Enova oraz robot Mirror Mateusza Paczyńskiego wyszli z grup eliminacyjnych bez żadnej przegranej ? relacjonuje Szymon Zagórnik, reprezentant zwycięskiej drużyny Magnat Cyber Forge Team.

Następnie odbyły się rozgrywki pucharowe, w których roboty Enova i Mirror okazały się bezkonkurencyjne ? pokonały wszystkie roboty startujące w kategorii MiniSumo i spotkały się w walce o miejsce w finale. Rozgrywkę wygrała Enova, która w finale walczyła z robotem studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej o nazwie ? Storm.

? Studenci z AGH to nasi odwieczni rywale, ciągle depczą nam po piętach w klasyfikacji ? mówi Szymon Zagórnik.

? Enova pokonała Storma, tym samym nasza drużyna zdobyła tytuł mistrzów Europy. Natomiast Robot Mirror wygrał walkę o 3. miejsce z hiszpańską drużyną ? cieszy się Szymon Zagórnik, który podkreśla, że podczas tegorocznych mistrzostw w kategorii MiniSumo polskie drużyny zajęły wszystkie trzy miejsca na podium.

Warto dodać, że sukces na Robot Challenge 2013 osiągnął także Damian Szymański, student WETI, który zdobył 4. miejsce w konkurencji Line Follower, w której zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy.

Cała drużyna Magnat Cyber Forge Team, Mateusz Paczyński  oraz Damian Szymański znają się z koła automatyków SKALP działającego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

? Wyniki drużyny Magnat Cyber Forge Team, jak i zresztą wyniki innych polskich drużyn na zawodach w Wiedniu są potwierdzeniem tego, co pewnie w głębi duszy każdy z nas wie: mamy w Polsce mnóstwo bardzo zdolnych i utalentowanych ludzi ? mówi Marek Andrzej Pukaluk z firmy Magnat, jeden ze sponsorów drużyny.

W najbliższym czasie ? 20 kwietnia ? chłopaki z Magnat Cyber Forge Team wystartują w Trójmiejskim Turnieju Robotów. Drużyna przymierza się również do konkursów organizowanych w Stanach Zjednoczonych, ale wyjazd stoi pod znakiem zapytania z uwagi na koszty. Młodzi liczą na zaangażowanie sponsorów.

Mistrzostwa Robot Challenge 2013 odbyły się w 23-24 marca w Wiedniu.

 

Strona mistrzostw Europy Robot Challenge 2013: http://www.robotchallenge.org/

Strona drużyny: http://mcft.eu/

Enova dla profesjonalistów: http://enova.pro

< 238050" >

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts