praca Wiadomości branżowe

Milion w rozumie. Pierwsza nagroda Dziekana Referowskiego

Milion złotych przekazał na rzecz najlepszych absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki doc. Ludwik Referowski, wieloletni dziekan tegoż wydziału i jego absolwent z rocznika 1954. Specjalna nagroda ma być przyznawana przez co najmniej 20 lat. Pierwsze 50 tys. zł z tej puli odebrał mgr inż. Łukasz Skarbek.

? Nie znałem dotychczas Dziekana Referowskiego ? mówił Łukasz tuż po ogłoszeniu wyników konkursu ? poznałem go dopiero podczas uroczystości wręczenia nagrody. Ale, gdy się tak zastanowić, muszę przyznać, że gdybym miał pieniądze, pewnie zachowałbym się tak samo jak On. To najlepsze, co można zrobić.

Co ciekawe, wśród kryteriów oceny kandydatów do nagrody, poza bardzo dobrą średnią ocen, ciekawą pracą dyplomową, aktywnością i twórczą postawą naukową, znalazł się również punkt mówiący o nienagannej postawie moralnej. ? Zależało mi na tym, aby obdarować człowieka, który ma silny kręgosłup moralny ? tłumaczy taką decyzję doc. Ludwik Referowski.

Nagroda jest przyznawana przez Fundację Sapientes at Audentes Fortuna Iuvat (z łac. Los Wspiera Mądrych i Odważnych) powołaną 1 lutego 2011, a jej celem wspieranie wybitnych absolwentów. Władze fundacji stanowią: rada ? jako organ kontrolujący i opiniujący oraz zarząd ? jako organ wykonawczy. Kadencje obu ciał trwają pięć lat.

Biorąc pod uwagę fakt, z jak znakomitej, patriotycznej rodziny pochodzi doc. Ludwik Referowski, nasuwa się skojarzenie, że jego gest stanowi wskrzeszenie idei mecenatu naukowego. Ma też głęboki walor wychowawczy. Oto bowiem absolwent wydziału po prawie 60 latach od momentu ukończenia studiów i imponującej karierze zawodowej dzieli się oszczędnościami z młodszymi kolegami, którzy dopiero zaczynają przygodę naukową. Współczesny świat potrzebuje takich gestów.

Z regulaminem Nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej wydziału. Zgłoszenia do konkursu należy składać w Dziekanacie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG w terminie do 15 marca roku kalendarzowego następującego po terminie obrony.

Wywiady z doc. Ludwikiem Referowskim i Łukaszem Skarbkiem znajdziecie Państwo w listopadowym numerze Pisma PG, str. 26-30

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy