Wiadomości branżowe

Najlepsi z najlepszych. Studenci PG odebrali Diamentowe Granty na własne badania

Trójka studentów Politechniki Gdańskiej zdobyła Diamentowe Granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Są bardzo młodzi, a już będą prowadzili własne projekty naukowe. Wręczenie nagród odbyło się w środę, 15 maja 2013 w Warszawie. Podczas uroczystości minister Barbara Kudrycka podkreśliła, że widząc wysoki poziom projektów jest spokojna o przyszłość polskiej nauki.

Laureaci pochodzą z trzech wydziałów naszej uczelni:

Maciej Klein / Laserowa modyfikacja warstw tlenkowych w barwnikowym ogniwie fotowoltaicznym
planowany okres realizacji: 35 miesięcy
przyznane dofinansowanie: 197 150 zł
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, opiekun naukowy projektu: dr hab. inż. Waldemar Stampor

Katarzyna Kobierowska / Polimery przewodzące w czujnikach gazów środowiskowych
planowany okres realizacji: 36 miesięcy
przyznane dofinansowanie: 187 550 zł
Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, opiekun naukowy: dr hab. inż. Piotr Jasiński

Mateusz Zauliczny / Elektrofilowe kompleksy z ligandem R2P-P ? nowe związki niskowalencyjnego fosforu
planowany okres realizacji: 24 miesiące
przyznane dofinansowanie: 118 800 zł
Wydział Chemiczny, opiekun naukowy: dr inż. Rafał Grubba

Dofinansowanie zapewni młodym nie tylko możliwość realizacji ambitnych projektów, ale także otworzy drogę do kariery naukowej. ? W znowelizowanej ustawie znajdzie się zapis zobowiązujący wydziały do przyjmowania państwa na studia doktoranckie ? zapewniła prof. Kudrycka.

Dzięki uzyskanym funduszom młodzi mogą kupić sprzęt, odczynniki, będą mieli pieniądze na udział w konferencjach. Co więcej, grant gwarantuje laureatom środki na wynagrodzenie własne na okres prowadzenia projektu.

Wartość grantów przyznanych w drugiej edycji programu wynosi ponad 16,4 mln złotych. Spośród 300 wniosków wyróżniono 89 projektów. ? Jeśli potrafiliśmy takich znakomitych ludzi bez trudu uzbierać kilka setek, jeśli oni przedstawiają pomysły prawdziwie badawcze, to wbrew temu, co nieustannie słychać w mediach, polskie uczelnie działają bardzo dobrze i wypełniają swoją misję ? mówił podczas uroczystości prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący komisji oceniającej.

Wśród wyróżnionych znalazło się 35 projektów z obszaru nauk ścisłych i technicznych, 28 z obszaru nauk humanistycznych i społecznych oraz 26 z obszaru nauk przyrodniczych i medycznych. To już druga odsłona programu Diamentowy Grant, w którym laureaci otrzymują do 200 tys. zł.

 

 

< 241758" >

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts