Wiadomości branżowe

Najlepsze Koło Roku działa na Politechnice Gdańskiej

Fizyka to nie tylko wzory ? przekonują studenci z Koła Naukowego Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej, które właśnie wygrało konkurs na Najlepsze Koło Roku ?StRuNa 2013?. Warto podkreślić, iż w konkursie wyróżnienie otrzymało także Studenckie Koło Automatyków ?SKALP?, którego członkowie dali się poznać m.in. jako laureaci mistrzostw robotów. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 29 listopada w siedzibie MNiSW.

?StRuNa?  (akronim utworzony ze słów: studencki, ruch, naukowy) to konkurs, którego celem jest motywacja studentów i doktorantów do podejmowania działań naukowych wykraczających poza standardowy program studiów.

Młodzież zrzeszona w Kole Naukowym Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej realizuje ciekawe, różnorodne tematycznie projekty dedykowane nanorurkom CVD oraz nanorurkom tlenowym. Studenci zajmują się także laserowym wzbudzaniem nanocząstek złota, ogniwami słonecznymi, a także cienkimi warstwami. 

Ponadto studenci organizują cykliczne konferencje. Dwukrotnie odbyło się spotkanie pt. Kryształki Molekularne. Także dwa razy koło zorganizowało Gdańskie Spotkania z Nanotechnologią, a aż ośmiokrotnie mogliśmy uczestniczyć w Gdańskich Spotkaniach z Energią Odnawialną.

?  Prowadzimy również działania mające na celu edukację młodszych, czyli warsztaty, w ramach Koła Młodych Fizyków. Chcemy poszerzać wiedzę z fizyki u uczniów szkoły podstawowej, gimnazjów i liceów ? mówi Marta Wójcik, członek Koła  Naukowego Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej,

Precyzując ? młodzi politechnicy organizują wyjazdy do szkół, podczas których prowadzą bogate w doświadczenia zajęcia. Podobne pokazy organizowane są także na Politechnice Gdańskiej, m.in. w trakcie Bałtyckiego Festiwalu Nauki. A wszystko po to, by pokazać dzieciom i młodzieży, że fizyka to nie tylko wzory!

Wszak ? jak podkreślają studenci działający w Kole Naukowym Studentów Fizyki ? praktyczne zajęcia motywują do głębszego poznania praw przyrody, inspirują dociekliwość i postawy badawcze, kształcą umiejętność obserwacji. Uczestnicy pokazów mają okazję przekonać się o roli fizyki w technice, medycynie, ekologii, etc.

Szkoły, firmy, instytucje zainteresowane pokazami mogą kontaktować się ze studentami za pośrednictwem e-maila: [email protected].

Warto dodać, że członkowie koła uczestniczą także w wielu konferencjach, targach, seminariach, zarówno w kraju jak i za granicą. Więcej informacji na stronie koła.

Czytaj także Poznaliśmy zwycięzców prestiżowych konkursów

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Ernest Pytlarczyk   #miesi   #nie   #roku