praca Wiadomości branżowe

Nasi studenci w finale olimpiady języka niemieckiego

Mateusz Marciniak, student I roku budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich uczestników VIII Ogólnopolskiej olimpiady języka niemieckiego dla studentów wyższych uczelni

Mateusz Marciniak, student I roku budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich uczestników VIII Ogólnopolskiej olimpiady języka niemieckiego dla studentów wyższych uczelni technicznych. Do konkursu przystąpiło 146 osób z politechnik w całej Polsce.

Reprezentanci Politechniki Gdańskiej okazali się drugą pod względem liczebności grupą zakwalifikowanych do finału. Próg punktowy osiągnęło łącznie 31 studentów, w tym piątka z naszej uczelni.

17 maja 2013 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach czeka ich finałowa rozgrywka. Trzymamy kciuki.

Najwyższą notę (70 punktów) zdobył Mateusz Marciniak. Dwudziestolatek uczy się języka niemieckiego od 8 roku życia.

? Kiedy tata został dyplomatą w Niemczech, przeprowadziliśmy się całą rodziną na trzy lata do Kolonii ? opowiada Mateusz. ? Tam trafiłem do niemieckiej szkoły. Osiągnąłem wysoką biegłość w mówieniu i czytaniu, choć przyznać muszę, że gramatyki niemieckiej tak na poważnie uczę się dopiero od 5 klasy szkoły podstawowej, czyli już po powrocie do Polski.

Mateusz jest fanem literatury fantasy. Kolejne części Harryego Pottera czytał najpierw po niemiecku, bo ta wersja wcześniej ukazywała się na rynku.

I etap olimpiady języka niemieckiego miał formę pisemnego testu ze zrozumienia tekstu technicznego i odbywał się na rodzimych uczelniach uczestników. Do rozwiązania były także zadania leksykalne, gramatyczne, ważna była również znajomość elementów kultury niemieckiego obszaru językowego, np. jedno z pytań dotyczyło Oktoberfestu.

Test znajomości języka niemieckiego pisało siedemnaścioro studentów Politechniki Gdańskiej. 

 

Kto dostał się do II etapu

  • Łukasz Baumruck, Wydział Elektrotechniki i Automatyki
  • Marcin Fenig, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
  • Alexander Hildebrandt, Wydział Mechaniczny
  • Mateusz Marciniak, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
  • Filip Osiecki, Wydział Mechaniczny

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy