Aktualności

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza
Pogoda dla wagarowicza Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole,

Pogoda dla wagarowicza

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole, czy pozwolić im na małelenistwo i uniknięcie obowiązków? Wspólnie z pedagogiem radzimy, jak znaleźć złoty środek
i co zrobić, jeśliwagary stają sięjednymi z ulubionych zajęćnaszej pociechy.

Kiedy pojawiają się pierwsze ciepłe, słoneczne dni, motywacja do nauki spada. Niektórzy nauczyciele starają się nakłonić uczniów do spędzenia pierwszego dnia wiosnyw szkołach, przygotowując dla nich zawody czy konkursy. Pozostali twierdzą, że tenzwyczaj nie jest wystarczającym powodem do wprowadzania zmian w planie zajęć. Jak sprawić, żeby dziecko mimo wiosennej pogody czy trudności w nauce chętniej poszło do szkoły?

Kontrowersje i pomysły
Szkolna wycieczka do kina, muzeum czy teatru to popularne pomysły, które nauczyciele proponują swoim uczniom na pierwszy dzień wiosny. Takie rozwiązania mają sprawić, że dzieci zamiast udać się do parku z kolegami, spędzą ten czas pod okiem pedagoga. Są też jednak tacy, którzy twierdzą, że odnoszenie się do tego zwyczaju może uczyć unikania obowiązków.? Moja sześcioletnia Ola zapytała mnie niedawno, czy trzeba nie iść do szkoły, żeby obchodzić to ?święto? ? mówi Małgosia. ? Moim zdaniem nazywając ten dzień Dniem Wagarowicza czy odwołując lekcje,popełniamy po prostu błąd wychowawczy? tłumaczy. Dlatego też w niektórych szkołach wszystko odbywa się jak zwykle. Reakcje uczniów są jednak bardzo różne ? niektórzy i tak postawią na swoje, wykazując się dużą dozą kreatywności. Najlepszym na to dowodem jest przykład pięciorgawłoskich licealistów, którzy w grudniu ubiegłego roku postanowili zamiast do szkoły wybrać się do?Paryża. Nastolatkowiepo powrocie przyznali, że mają już nowe plany ? chcieliby zobaczyć Berlin i Madryt. Jedno jest pewne ? pomysłów na wagary uczniom raczej nie zabraknie.

A to już wiesz?  Współczesny freelancer ? czyli kto?

Sposób na nudę
Coraz częściejszkoły przygotowują dla dzieci kreatywne lekcje na pierwszy dzień wiosny.Przeglądy talentów, przebierane pikniki czy rozgrywki sportowe to tylko niektóre z rozwiązań stosowanych przez polskich nauczycieli. – Dobrze przygotowane zajęcia, w czasie których dziecko będzie uczyło się przez zabawę sprawią, że pociecha z ochotą weźmie w nich udział, a my jednocześnie będziemy mogli poznać i rozwinąć jej zdolności? mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, pedagog z Helen Doron Early English. ?Warto przy tym pamiętać, że nie każde dziecko potrafi usiąść i przez 45 minut spokojnie słuchać nauczyciela. Wtedy inne formy nauki ? oparte na uczestnictwie, metodach naturalnych, a nie koncentracji, będą dla niego odpowiednie ? dodaje. Nieszablonowe zajęcia mają także inną zaletę ? pokazują dzieciom, w jaki sposób organizować sobie czas wolny i rozwijać wyobraźnię.Rozgrywki sportowe czy konkursy kształtująpoza tymumiejętność zdrowej rywalizacji. Jak wobec Dnia Wagarowicza powinni zachować się rodzice? ? Wagarom okazjonalnym,czyli takim jak w przypadku pierwszego dnia wiosny, najlepiej zapobiegać, włączając dzieci w organizację zajęć. Kiedy poczują, że mają realny wpływ na to, jak będzie wyglądałten dzień, nie będą skore do opuszczania szkoły ? dodaje pedagog.

Kiedy Kowalski zaszczyca obecnością?
Poważny problem rozpoczyna się w momencie, gdy uczeń w wagarach widzi rozwiązanie trudnej dla niego sytuacji.A wiosna niestety sprzyja decyzjom o opuszczeniu lekcji. Najlepszym sposobem, pozwalającym przeciwdziałać nieobecnościom, jestpoznanieprzyczyn, które skłaniają dziecko do takiego zachowania. Wśród najczęstszych rodzajów wyróżnia się wagary taktyczne, czyli te występujące choćby w obawie przed złą oceną. Uczeń kalkuluje wtedy, że bardziej?opłaca? mu się nie pójść do szkoły, niż dostać jedynkę. Jeśli wynika to z problemów z nauką, rodzic może pomóc zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, które ułatwią zrozumienieomawianych w szkole treści. Absencja wynikaczasem także ze strachu, spowodowanego kiepskimi relacjami z nauczycielem czy kolegami. Inną przyczyną może byćrównież chęć okazania sprzeciwu wobec zasad panujących w szkole bądź w domu. Zdarzają się także tzw. wagary programowe, kiedy uczeń wskazuje na to, że ma inne ?cele życiowe?, a nauka nie jest dla niego zbyt istotna.

A to już wiesz?  Małgorzata Jamroży, znana jako Margaret, polska popowa piosenkarka

? Rodzice powinni stale współpracować ze szkołą, aby wiedzieć i móc działać, jeśli dziecko zacznie mieć problemy czy wagarować? tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, pedagog z Helen Doron Early English. ?Każda dobrze prowadzona szkoła dba o relacje rodzice ? nauczyciele, by edukacja przebiegała efektywnie, a ewentualne trudności były rozwiązywane na bieżąco ? dodaje.Kiedy bowiem opiekunowie dowiedzą się o absencji dopiero pod koniec roku, może być zbyt późno na reakcję.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy