praca Wiadomości branżowe

Politechnika Gdańska otwiera Centrum Civitroniki

Centrum Civitroniki – ogromne laboratorium zawierające siedem pracowni badawczych uruchamia Politechnika Gdańska. W centrum prowadzone będą badania z zakresu inżynierii lądowej oraz nowoczesnych technologii elektronicznych – na potrzeby konstrukcji budowlanych. Obecnie w laboratorium trwają badania właściwości tkanin technicznych, które zostaną zastosowane do budowy nowego przekrycia Opery Leśnej w Sopocie.

Oficjalne otwarcie Centrum Civitroniki odbędzie 17 listopada o godz. 10.00 w sali 467 F w Gmachu Głównym. Zapraszamy.

Dla tych, którzy nie znają dobrze budynku – podpowiedź – należy wjechać windą na czwarte piętro i kierować się na prawo.

Na potrzeby centrum zaadaptowano część poddasza Gmachu Głównego PG. Prace budowlane trwały od marca 2010 do marca 2011 i pochłonęły 1,6 mln złotych. Projekt architektoniczny przygotowali dr inż. arch. Mariusz Grych oraz mgr inż. arch. Joanna Wasiluk. W trakcie realizacji jest adaptacja starej Kuźni PG, gdzie wkrótce powstanie Pracownia fizyki budowli, w której możliwe będzie np. badanie stabilności cieplnej materiałów czy też ocena wytrzymałości materiałów termoizolacyjnych na ściskanie.

 – Do centrum wciąż zamawiana jest aparatura i oprogramowanie badawcze, często unikatowe w skali regionu, a nawet kraju. W grudniu 2011 w jednej z pracowni zainstalowany zostanie aparat do badania dwuosiowego rozciągania (20 kN), który wykorzystywany będzie do badania właściwości tkanin technicznych w warunkach zbliżonych do występujących w obiektach, w których są stosowane. Będzie to jedyne w Polsce tego typu urządzenie mające tak duże parametry siły – opowiada prof. Paweł Kłosowski, kierownik Centrum Civitroniki, wykładowca w Katedrze Mechaniki i Budowli Mostów PG.

Na poddaszu Gmachu Głównego zlokalizowane są pracownie: Pracownia Tefal oraz stanowiska symulacji komputerowych i modeli numerycznych, Pracownia pomiarowo-konstrukcyjna sieci sensorowych oraz systemów identyfikacji radiowej, Pracownia defektoskopii, badań materiałów i konstrukcji metalowych, a także Pracownia geodezyjnego monitorowania budowli inżynierskich. Do Centrum Civitroniki należą także: Pracownia DIM, Pracownia badań drogowych oraz Pracownia fizyki budowli.

– W pracowni Tefal trwają obecnie badania właściwości tkanin technicznych na potrzeby budowy nowego przekrycia Opery Leśnej w Sopocie. Nowe przekrycie w odróżnieniu od poprzedniego nie będzie demontowane. Sprawdzamy więc między innymi wytrzymałość i odporność materiału – opowiada prof. Paweł Kłosowski.

– Mamy spore zamierzenia badacze. We współpracy z Pracownią DIM przygotowujemy monitoring obiektów Opery Leśnej. W planie jest między innymi opracowanie programu badania właściwości kompozytów warstwowych czy też budowa modeli numerycznych przepon do zamykania przepuklin i problemy ich łączenia z tkanką ludzką – dodaje prof. Kłosowski.

Zakres prac Centrum Civitroniki będzie bardzo rozległy: począwszy od sensorów bezprzewodowych, poprzez systemy identyfikacji radiowej aż do geodezyjnego monitorowania budowli inżynierskich czy też badania mieszanek mineralno-asfaltowych.

– Pracownia geodezyjnego monitorowania budowli inżynierskich pozwoli na wprowadzenie innowacyjnych technologii pomiarowych łączących fotogrametrię cyfrową i skaning laserowy z programowaniem i geodezją inżynieryjną – opowiada prof. Kłosowski.

Z kolei główne kierunki prac badawczych zespołu Pracowni defektoskopii i badań konstrukcji metalowych skupiać się będą wokół: diagnostyki materiałowej, badań rzeczywistych konstrukcji metalowych oraz monitoringu konstrukcji obiektów.

Centrum Civitroniki jest częścią ogromnego projektu Centrum Zaawansowanych Technologii „POMORZE”, którego inicjatorem jest prof. Andrzej Zieliński, prorektor ds. współpracy i programów międzynarodowych PG.

Koncepcja Centrum Civitroniki powstała w wyniku współpracyprof.  Krzysztofa Wilde z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska i prof. Michała Mrozowskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Nazwa Civitronika jest zbitką wyrazową, pochodzącą od wyrażeń: Civil engineering i electronic.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy