praca Wiadomości branżowe

Polscy studenci wyjadą na studia do Chin

Są pierwsze efekty działań Konsorcjum Michała Boyma na rzecz promocji polskich uczelni w Chinach. 20 studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie wyjedzie na studia do partnerskich szkół wyższych w Państwie Środka.

WSIiZ intensywnie rozwija ofertę współpracy międzynarodowej z uczelniami z Chin. Rzeszowska szkoła wyższa od kilku lat jest członkiem Konsorcjum Michała Boyma, które zrzesza 5 polskich uczelni publicznych i niepublicznych.

 – Udało nam się nawiązać współpracę z kilkoma uczelniami chiskimi, z którymi podpisaliśmy umowy partnerskie. Nasi studenci będą mogli się kształcić w: Anshan Normal University, Baoji Vocational Technology College, Beijing International Studies University, Shanxi Agricultural University, Capital Normal University, Southern Yangtze University – wymienia partnerów azjatyckich prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą WSIiZ.

Pierwsze efekty działań pojawiły się już pod koniec ubiegłego roku. Podczas Polsko-Chińskiego Forum Rektorów Szkół Wyższych w Pekinie, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli Konsorcjum Boyma, prof. Szelc podpisał umowę z Anshan Normal University w Chinach.

– Od kwietnia do czerwca 2012 Prof. Yang Hongyan, prodziekan Wydziału Informatyki Anshan Normal University przebywała w naszej uczelni, celem ustalenia szczegółów współpracy – podkreśla prorektor WSIiZ.

Kolejnym krokiem była zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Warszawie wizyta kilkudziesięcioosobowej delegacji z Chin, zaproszonej przez konsorcjum. Sun Yuxi, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, zadeklarował podczas spotkania, iż chiński rząd ufunduje 2,5 tysiąca miejsc na studiach dla żaków z Polski. Namawiał przedstawicieli chińskich uczelni, by popularyzowali wśród studentów studia w Polsce i zachwalał polskie tradycje akademickie oraz umiejętności językowe Polaków.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #dla   #jest   #pracy   #trwa