Wiadomości branżowe

Pracownicy stawiają przekonania wyżej niż pieniądze

Przeprowadzone przez firmę Monster Worldwide badania wykazały, że etyka nadal liczy się wśród kandydatów poszukujących pracy. 53% ankietowanych nie zdecydowałoby się pracować dla firmy, jeśli jej działania uznaliby za

Przeprowadzone przez firmę Monster Worldwide badania wykazały, że etyka nadal liczy się wśród kandydatów poszukujących pracy. 53% ankietowanych nie zdecydowałoby się pracować dla firmy, jeśli jej działania uznaliby za nieetyczne.

Wiodący portal kariery monster.com zapytał użytkowników, czy przyjęliby pracę w firmie z której działalnością się nie zgadzają. Ponad połowa ankietowanych odmówiłaby takiej pracy.

12% pytanych twierdzi, że pieniądze mają dla nich większe znaczenie niż ich przekonania i przyjęliby posadę u takiego pracodawcy. Podobna liczba ankietowanych (13%) mogłaby pracować w firmie, której działania uważa za nieetyczne, ale starałaby się zmienić sytuację na lepszą. Co piąty pytany (22%) nie zgodziłby się na taką pracę, chyba, że nie mógłby znaleźć innego zatrudnienia. 

Jak wynika z badań dla Europejczyków nieetyczne działanie firmy nie ma aż tak dużego znaczenia jak w Stanach Zjednoczonych. 31% pytanych mieszkańców starego kontynentu byłoby w stanie pracować dla firmy, z której działalnością się nie zgadza. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało tylko 19% Amerykanów.  Najbardziej wierni swoim zasadom są mieszkańcy Azji, tutaj aż 55% ankietowanych nie zrezygnowałoby ze swoich przekonań ze względu na pracę.

„Nasze badania wyraźnie pokazują, że reputacja pracodawcy ma znaczenie dla pracowników oraz kandydatów, nawet jeśli sytuacja finansowa zmusi ich do kompromisowego przyjęcia posady niezgodnej z przekonaniami”,  wyjaśnia Charles Purdy, ekspert monster.com. „Ważne jest, by nowa praca była zgodna z zasadami i poglądami pracownika, ponieważ wtedy będzie ona wykonywana z satysfakcją”.

Informacje dodatkowe:

Wyniki badań pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez Monster Worldwide w okresie od 1  do 14 sierpnia 2011 na 8344 respondentach.

monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.

A to już wiesz?  Komercjalizacja nowych technologii ? na PG powstaną dwie spółki celowe

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy