praca Wiadomości branżowe

Promocje akademickie na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska wzbogaciła się o pięciu nowych profesorów. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PG ślubowanie złoży także 76 doktorów i 31 doktorów habilitowanych. Zapraszamy w najbliższą środę, 30 stycznia o godz. 11.15 do Auli Gmachu Głównego. Uwaga! Podczas uroczystości poznamy stutysięcznego absolwenta politechniki w Gdańsku.

Promocje akademickie ? bo tak nazywa się to szczególne dla uczelni święto, kiedy prezentujemy ludzi cieszących się awansami naukowymi ? corocznie odbywają się w styczniu i stanowią ukoronowanie pracy naukowców w minionym roku.

Od kilku lat liczba promowanych pracowników Politechniki Gdańskiej systematycznie rośnie. Dla porównania, w roku 2010 stopnie i tytuły naukowe uzyskało 91 osób, w tym: 3 profesorów, 18 doktorów habilitowanych oraz 70 doktorów. Natomiast podczas promocji 2011 ? 103 osoby: 8 profesorów, 15 doktorów habilitowanych oraz 80 doktorów. W roku 2012 liczba ta wzrosła do 113 osób.

Promocje mają odświętną oprawę. Tego dnia przedstawiciele Senatu zakładają togi. Dziekani, doktorzy honoris causa uczelni, studenci, wreszcie prorektorzy wraz z rektorem w ustalonym szyku wchodzą do Auli. Chór śpiewa ?Gaudeamus Igitur?.

Najważniejszą częścią uroczystości jest sam akt promocji. Rektor dotyka ramienia promowanego berłem mówiąc: ?Promuję Cię na stopień…? doktora habilitowanego lub doktora i wręcza dyplom w asyście dziekana. Natomiast promując profesorów rektor wypowiada formułę: ?Przyjmuję Cię w poczet profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej?.

Na zakończenie uroczystości politechniczny chór odśpiewa ?Gaude Mater Polonia?.

Obecnie na Politechnice Gdańskiej zatrudnionych jest ponad 1200 pracowników naukowych. 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #br   #brak   #cen   #czas   #firma   #iem   #informacja   #informacji   #jest   #masz   #mu