praca Wiadomości branżowe

Przedsiębiorcze miasta i mieszkańcy poszukiwani!

Prawie połowa Polaków wolałaby pracować ?na swoim?. Na tle 27 państw członkowskich Unii Europejskiej Polska uplasowała się na 8. miejscu.  Chęć prowadzenia własnej działalności najsilniej deklarują osoby w wieku 30 ? 39 lat. W ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości startuje kolejny konkurs dla przedsiębiorców oraz plebiscyt na ?Miasto Ludzi Przedsiębiorczych?.

Pierwszy etap zainicjowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu rozpoczął się w listopadzie 2012 roku, a zakończy się w lutym 2013 roku. Prowadzone  w tym okresie działania są adresowane zarówno do studentów jak i osób u progu kariery zawodowej. Obecnie rozpoczyna się kolejna części kampanii, skierowana do osób z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat), zainteresowanych pracą na własny rachunek.

Miejsce dla ludzi przedsiębiorczych

Punkt ciężkości Narodowego Programu Przedsiębiorczości został położony na działania edukacyjne oraz angażowanie społeczeństwa do uczestniczenia w kampanii. Dlatego również w  tym etapie Programu został przewidziany konkurs na najlepszy biznesplan. Udział w nim będą mogły wziąć osoby z miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców. Do 3 marca br. uczestnicy będą mogli zgłaszać swoje biznesplany do konkursu. Następnie autorzy 10 najlepiej ocenionych prac, wspólnie z wybranymi przez siebie ekspertami wezmą udział w drugim etapie, który będzie polegał na dopracowaniu pomysłów na swój biznes. Zostanie również zorganizowany specjalny cykl wydarzeń plenerowych w miejscowościach zamieszkania autorów 10 najlepszych pomysłów.  Zwycięzca otrzyma 60 tys. zł na realizację biznesu, a jego mentor 20 tys. zł.

Dodatkową aktywnością będzie konkurs dla burmistrzów, którzy wraz z mieszkańcami swoich miast będą walczyć o tytuł ?Miasta ludzi przedsiębiorczych?. Włodarze miast zostaną zaproszeni do uzupełnienia specjalnych formularzy. Na podstawie zebranych wyników zostanie wyłonione zwycięskie miasto. A mieszkańcy uzupełniając testy w serwisie www.parp.gov.pl/npp będą mogli generować punkty na rzecz swojej miejscowości. Podsumowanie konkursu i ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się podczas finałowej Gali w kwietniu.

Przedsiębiorczość w regionach ? ranking

Wskaźnik syntetyczny rozwoju przedsiębiorczości w regionach sporządzany jest  na podstawie miejsca zajmowanego przez dany region w 26 podrankingach województw, które obrazują kształtowanie się zmiennych dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, m.in.: liczebności przedsiębiorstw, liczby pracujących w przedsiębiorstwach, wielkości przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych.

Liderem rankingu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości od 3 lat jest województwo mazowieckie, drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio województwa: wielkopolskie i pomorskie. Na najniższych pozycjach od kilku lat utrzymują się słabiej zurbanizowane województwa:  podkarpackie, lubelskie i warmińsko-mazurskie. Wśród województw, które poprawiły swój syntetyczny wskaźnik przedsiębiorczości w odniesieniu do rankingu z zeszłego roku na uwagę zasługuje województwo świętokrzyskie (wzrost o 28 proc. w stosunku do 2009 roku).

– Ranking przedsiębiorczości w odniesieniu do zmian i pozycji poszczególnych województw jest stabilny na przestrzeni ostatnich lat. Warto podkreślić, że pozytywny wpływ na przedsiębiorczość mają skupiska miejskie o dużej gęstości zaludnienia.  Miasta zapewniają również zdecydowanie lepszy dostęp do infrastruktury, w tym infrastruktury edukacyjnej. Większa gęstość zaludnienia ma również wpływ na rynek zbytu i bliskość potencjalnych klientów. Drugi etap Narodowego Programu Przedsiębiorczości został skierowany do przedsiębiorców z mniejszych miejscowości, którym trudniej jest pozyskać wiedzę oraz nawiązać kontakt z osobami wspierającymi przedsiębiorców tj. aniołami biznesu, mentorami, inwestorami ? mówi Paulina Zadura ? Lichota, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Innowacyjności, PARP. [1] Entrepreneurship In the EU and beyond. A survey in the EU, EFTA countries, Croatia, Turkey, the US, Japan, South Korea and China. Analytical report, Flash Eurobarometr 283 ? The Gallup Organization, Grudzień 2009.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #kierunek   #MBA   #nowy   #studia