praca Wiadomości branżowe

Przyszłość w rękach finansistów

Ponad 3 mln polskich firm potrzebują wykształconych finansistów i księgowych. Polska staje się centrum obsługi międzynarodowych koncernów z zakresu księgowości. O pracę nie muszą się więc martwić eksperci od finansów

Ponad 3 mln polskich firm potrzebują wykształconych finansistów i księgowych.

Polska staje się centrum obsługi międzynarodowych koncernów z zakresu księgowości. O pracę nie muszą się więc martwić eksperci od finansów i rachunkowości, księgowi, doradcy finansowi i maklerzy.

Badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Rządowego Centrum Studiów Strategicznychdowodzą, że zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny będzie stale rosło. Studia I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość od października wprowadza Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Rachunkowość i finanse menedżerskie, inwestycje kapitałowe oraz księgowość i warsztat biznesu to specjalności, które mogą wybierać kandydaci. 

Wykształcą finansistów, księgowych, bankierów…

Studenci finansów i rachunkowości zdobędą zaawansowaną wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości i podatków. Nauczą się też profesjonalnej obsługi finansowej firm. Będą przygotowani do zarządzania działem finansowo-księgowym i prowadzenia własnej firmy. To studia dla przyszłych doradców finansowych, ubezpieczeniowych, a także księgowych, pracowników banku i pośredników finansowych, a nawet maklerów giełdowych. 

– Dynamiczny rozwój rynku usług finansowych i księgowych, lokowanie w Polsce centrów outsourcingowych obsługujących przedsiębiorstwa powoduje, iż popyt na księgowych, doradców i finansowych, inwestycyjnych i podatkowych oraz kontrolerów będzie istotnie wzrastał – podkreśla dr Marta Czyżewska z Katedry Mikroekonomii WSIiZ. 

Jak twierdzi dr Czyżewska, szybki rozwój rynku IT wymusza posługiwanie się zintegrowanymi systemami informatycznymi, które wspierają zarządzanie przedsiębiorstwami. Studenci tego kierunku zdobędą teoretyczne i praktyczne umiejętności do świadczenia profesjonalnej obsługi finansowej firm.

Zajęcia praktyczne jak na giełdzie 

WSIiZ daje studentom niepowtarzalną możliwość zdobywania umiejętności praktycznych w specjalistycznym laboratorium finansowym – jedynym w tej części Europy. W profesjonalnie wyposażonym dealing roomie są 24 specjalistyczne stanowiska komputerowe, wyposażone w podwójne monitory LCD z platformami transakcyjnymi TMS Brokers, jakich używają maklerzy giełdowi i finansiści.  

– Taki sprzęt umożliwia komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym, wykresami cenowymi instrumentów finansowych – podkreśla prof. Andrzej Cwynar, Dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ, który objął patronat nad kierunkiem.

W laboratorium jest też specjalistyczny sprzęt wyświetlający informacje finansowe (m.in. data wall).

Nauczą jak prowadzić firmę  

Najnowszy pomysł uczelni to specjalność warsztat biznesowy. WSIiZ dysponuje odpowiednimi narzędziami, bazą i wykwalifikowaną kadrą, by bardzo praktycznie i kompleksowo przygotować studentów do założenia i prowadzenia własnej firmy.  

– Podczas dwusemestralnych zajęć otrzymają konkretną wiedzę od ekspertów i praktyków biznesu. Przy ich pomocy będą przygotowywać biznesplany, które wykorzystają w pracach dyplomowych. Najlepsze otrzymają wsparcie finansowe z funduszu uczelni. Dużą część zajęć będą stanowić gry decyzyjne realizowane – mówi Urszula Pasieczna, rzeczniczka WSIiZ.

Znakomita kadra 

Zajęcia na tym kierunku będzie prowadzić znakomita, uznana w Polsce kadra, m.in. profesorowie: Jan Winiecki, Bartłomiej Kamiński, Tomasz Mickiewicz. Jest to gwarancja wysokiej jakości tej nowej propozycji edukacyjnej WSIiZ. Więcej w serwisie kandydaci.wsiz.rzeszow.pl. 

Od października WSIiZ uruchamia też studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka. Studenci będą mieć do wyboru 2 specjalności: transport i spedycja oraz informatyka w systemach logistycznych. Nowością w ofercie jest też filologia angielska (studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia).  

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy