firma

Raport Pracuj.pl “Rynek pracy specjalistów w 2009 roku”

Końcówka 2008 roku diametralnie zmieniła oblicze rynku pracy, który z ?rynku pracownika” stał się na powrót ?rynkiem pracodawcy”. Po bardzo trudnym I kwartale 2009 roku, z liczbą ofert pracy najmniejszą od kilku lat, rozpoczęło się mozolne odrabianie strat. W kolejnych kwartałach roku liczba ofert powoli rosła, a branża finansowa była drugim co do wielkości pracodawcą – to wnioski płynące z raportu ?Rynek pracy specjalistów w 2009 roku”, przygotowanego przez Pracuj.pl.

O trudnej sytuacji na rynku pracy w 2009 roku świadczyła przede wszystkim liczba ofert zatrudnienia, które publikowali pracodawcy. Po okresie ?rynku pracownika” i stabilnych latach 2007-2008, liczba ogłoszeń spadła aż o 22%. W sumie w ciągu całego ubiegłego roku pracodawcy opublikowali w portalu Pracuj.pl 161 277 propozycji pracy.

Bessa na polskim rynku pracy rozpoczęła się od gwałtownego spadku ofert zatrudnienia w IV kwartale 2008 roku. W ciągu 3 miesięcy liczba ofert pracy spadła aż o 1/3 (z 54 858 w III kwartale do 36 582 w ostatnim kwartale roku). Nie był to jeszcze efekt faktycznych zmian w firmach, a raczej atmosfery niepewności i wyczekiwania, która panowała wśród pracodawców i przełożyła się na zamrożenie budżetów rekrutacyjnych.

Jednak już w lutym firmy raczej zwalniały niż zatrudniały – w tym miesiącu opublikowano najmniej, bo tylko nieco ponad 11 tys. ofert pracy. Na kandydatów czekało więc prawie 40% mniej propozycji zatrudnienia niż rok wcześniej.

Zapowiedzią większej odwilży był lipiec (liczba ogłoszeń przekroczyła 14 tysięcy), ale ofert zdecydowanie przybyło jesienią – w październiku odnotowano najwięcej ofert w całym roku. Listopad i grudzień przyniosły spadek liczby ofert – była to jednak naturalna zmiana związana z okresem świątecznym, a nie powtórka sytuacji z kryzysowej zimy 2008 roku.

Tendencja jest więc wzrostowa – świadczą o tym także dane kwartalne. W 2009 roku najlepszy był ostatni, IV kwartał. Pracodawcy od października do grudnia zamieścili na Pracuj.pl 43828 ofert – o ponad 4 % ofert więcej niż III kwartale.

Ostatni rok dotkliwie odbił się na sytuacji w większości branż, choć były i takie, które oparły się kryzysowi. Najczęściej zatrudniały: handel i sprzedaż, finanse i bankowość oraz budownictwo i nieruchomości – łącznie aż 60% ofert pracy opublikowanych w ciągu całego roku pochodziło z tych 3 branż. Dla większości sektorów najlepszy okazał się IV kwartał.

W minionym roku firmy skupiły się na pozyskiwaniu pracowników działu sprzedaży i obsługi klienta. Do pierwszej grupy skierowano w ciągu całego roku ponad 77 tys. ofert, do drugiej – ponad 32 tys. propozycji. Na brak ofert nie mogły narzekać również osoby szukające pracy w dziale technologicznym, IT oraz finansowym.

Zapraszamy do zapoznania się z dostępną poniżej pełną treścią raportu Pracuj.pl ?Rynek Pracy Specjalistów w 2009 roku”, zawierającą prognozę Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj, na temat roku 2010 na rynku pracy. Dane z raportu Pracuj.pl komentują przedstawiciele Microsoftu, BZ WBK oraz firmy szkoleniowej Training Partners.

hastagi na stronie:

#raportpracuj pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2009   #aby   #angielski   #banki   #banku   #br   #cel   #cen   #chce   #czas   #dla