praca Wiadomości branżowe

Robot Damiana Szymańskiego znowu na podium

Twórca robota Feniks 3 ? Damian Szymański, student pierwszego roku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zajął trzecie miejsce na największych  w Europie zawodach robotów Robot Challange 2012. Zawody odbyły się w Wiedniu. Co ciekawe do finału dotarł jeszcze jeden robot Damiana ? Silver oraz dwa roboty przygotowane pozostałych reprezentantów PG ? Snail oraz Rabbit.

Damian startował w konkurencji “line follower”, w której robot ma za zadanie jak najszybciej pokonać trasę wyrysowaną grubą, ciemną linią na białych płytach. Podczas jazdy roboty rozpędzają się do ponad 2m/s. Roboty wyposażone są w czujniki optyczne, dzięki którym rozpoznają drogę.

? Z wyniku zawodów jestem bardzo zadowolony, ponieważ w kategorii “line follower”  zarejestrowano aż 55 konstrukcji z całej Europy, ścigaliśmy się również z reprezentantami Meksyku, Ekwadoru, a nawet Hongkongu ? mówi Damian Szymański, student WETI.

Do Wiednia z Koła Naukowego SKALP wybrało się aż 11 studentów, którzy wystawili łącznie 7 robotów. Oprócz Damiana naszą Politechnikę reprezentowali również: Bartek Boguszewicz, Michał Alichniewicz, Damian Łukawski, Michał Studnicki, Adam Mołoniewicz, Łukasz Rojek, Jan Kapliński, Sławomir Chełmiński, Mateusz Kowalski oraz Mirosław Piotrowski.

– Nasz wyjazd był możliwy dzięki finansowaniu, jakie otrzymaliśmy od uczelni, chcielibyśmy szczególnie podziękować  dr. hab. inż. Krzysztofowi Goczyle, dziekanowi WETI, prof. dr. hab. inż. Janowi Stąsiekowi, dziekanowi WMECH, prof. dr. hab. inż. Maciejowi Niedźwieckiemu, opiekunowi koła SKALP oraz Mateuszowi Buzalskiemu z SSPG ? wylicza Damian Szymański.

Mistrzostwa Europy Robotów – RobotChallenge 2012 to największa cykliczna impreza tego typu w Europie. W tym roku rozgrywano aż 14 konkurencji, łącznie do zawodów zgłosiło się ponad 400 konstruktorów.

W zawodach mógł wziąć udział każdy. Warunkiem było posiadanie własnoręcznie przygotowanego autonomicznego robota zdolnego do wykonywania jednego z zadań konkursowych.

?  Wszystkie konstrukcje biorące udział w turnieju były od podstaw projektowane i wykonywane przez uczniów, studentów i pasjonatów robotyki amatorskiej. Dwudniowe zmagania robotów ponownie pozwoliły na pokazanie jak dobre konstrukcje tworzone są w naszym kraju. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce zdobywając łącznie 13 medalowych pozycji ? cieszy się Damian.

Polecamy stronę internetową konkursu: http://www.robotchallenge.org/presse/

To nie jedyny sukces, którym w ostatnim czasie może pochwalić się przyszły inżynier. Także w marcu Damian Szymański brał udział w ogólnopolskim konkursie na Politechnice Warszawskiej, gdzie również zdobył 3 miejsce.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Anna Mendak   #Ericsson   #Ericsson Application Awards   #miejscu