praca Wiadomości branżowe

Siemens Enterprise Communications wskazuje na niewykorzystany potencjał zespołów

Zespoły współpracujące wirtualnie używają przestarzałych narzędzi, które mogą powodować zniechęcenie do pracy i spadek efektywności.

Badanie przeprowadzone przez Siemens Enterprise Communications sprawdzało obecny stan  biznesowych zespołów roboczych. Wyniki wskazują, że znaleziono wielki potencjał do poprawy wydajności pracy. 79 procent ankietowanych często pracuje w ramach wirtualnego zespołu. Tylko 44 procent twierdzi, że wirtualne interakcje są tak samo wydajne jak bezpośrednia współpraca. Badanie wykazało również, że pracownicy nie mają odpowiednich narzędzi, aby skutecznie działać w ramach wirtualnego zespołu. Natomiast technologie, których używają często wywołują u nich frustrację i są trudne w użyciu. Obecnie przedsiębiorstwa tracą na niewykorzystanym potencjale swoich zespołów, który mogłyby wykorzystać do poprawy wyników firmy.

Problem ze świadomym  i efektywnym korzystaniem z narzędzi wirtualnej współpracy

Badano zarówno to, jakie narzędzia są wykorzystywane w firmach, jak i postrzeganie skuteczności pracy mobilnej przez pracowników. Rozproszone zespoły i pracownicy mobilni pracujący zdalnie to dla większości firm oczywistość. Jednak jeszcze gros z nich zajmuje się tylko wyposażeniem pracowników w laptopa, telefon stacjonarny i komórkę, pomijając kwestię przygotowania i przeszkolenia do interakcji oraz budowania relacji w świecie, który w dużej mierze jest wirtualny.

Wyniki badania wykazały m.in., że:

 • 43 procent użytkowników jest zniechęconych i przytłoczonych przez dotychczasowe narzędzia współpracy;
 • e-mail (93 procent) i telefon (89 procent) są najczęściej wykorzystywane przez zespoły pracujące wirtualnie, ale tylko 54 procent badanych uważa, że te narzędzia są wystarczające;
 • 72 procent użytkowników czuje, że praca zespołowa byłaby bardziej skuteczna z wykorzystaniem wideo (szczególnie wideokonferencji), ale tylko 34 procent  korzysta z tego narzędzia;
 • 75 procent stwierdza, że  zespoły pracujące wirtualnie są często rozpraszane przez rzeczywiste otoczenie;
 • tylko 8 procent firm ma procesy wspierające zarządzanie wynikami zespołu, aby zapewnić optymalną efektywność ich pracy.

Badanie potwierdza tezę, że przedsiębiorstwa mają szansę na rozwój i sukces, jeśli mogą poprawić jakość kontaktu i współpracę między zespołami pracującymi wirtualnie” ? powiedział Paweł Podwysocki, prezes zarządu, Siemens Enterprise Communications. “Wyniki badania wzmacnia ponadto nasza międzynarodowa kampania amplifyTEAMS. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań komunikacyjnych, które przedefiniują sposób pracy pracowników. Chodzi o zebranie wszystkich kanałów komunikacji, w tym sieci społecznościowej, wideo, tekstu, transkrypcji oraz rzeczywistej obecności i rozłożenie ich na proste intuicyjne doświadczenia usprawniające pracę?.

Wnioski z badania:

 • Zmiana akcentu z technologii na ludzi. Firmy muszą przekroczyć stereotypowe myślenie o wykorzystywaniu technologii. Dzisiejsze rozwiązania ułatwiają pracę i usprawniają sposób, w jaki zespoły kontaktują się i współpracują ze sobą.
 • Dopasowanie doświadczenia użytkowników do nowego stylu pracy. Mobilność jest obecnie normą. Użytkownicy oczekują, by narzędzia których używają w pracy, były tak proste i funkcjonalne, jak technologie, które wykorzystują  prywatnie. Przedsiębiorstwa powinny wdrażać rozwiązania komunikacyjne, które pozwalają użytkownikom bez wysiłku poruszać się wśród mediów (głos, tekst, wideo i społeczności). Wszystko ma być spójne i intuicyjne, i ma być przyjemnym doświadczeniem dla użytkownika.
 • Osadzenie zintegrowanej komunikacji w realiach codziennej pracy w firmie. Rozwiązania komunikacyjne muszą być ściśle zintegrowane z istniejącymi aplikacjami, katalogami, sieciami społecznymi i pracą grupową, jaka występuje już w przedsiębiorstwie. Jednocześnie zintegrowana komunikacja musi upraszczać użytkownikom wyświetlanie treści, tak aby zapewnić im tylko potrzebne informacje, w wygodnej dla nich formie.

 

amplifyTEAMS

To jest czas, kiedy przedsiębiorcy mogą spojrzeć na nowo na wykorzystanie potencjału wydajności zespołu i zobaczyć w pracy zespołowej składnik wartości firmy. Wizja Siemens Enterprise Communications amplifyTEAMS ma umożliwić firmom uwolnienie niewykorzystanego potencjału swoich zespołów, w kontekście nowego podejścia do komunikacji i stylu pracy. Intencją nowego podejścia jest dostarczanie w pełni zintegrowanych rozwiązań komunikacyjnych, które synchronizują technologie i harmonizują doświadczenie użytkowników oraz bezpośrednio wspierają sposób prowadzenia biznesu, umożliwiając efektywną pracę pracowników i zespołów. Efektem są bardziej konkurencyjne przedsiębiorstwa z lepszymi wynikami biznesowymi.

 

Podstawy amplifyTEAMS:

 • Rozmowy ?na żywo?: doświadczenie jakości HD, umożliwiające wszelkie formy wymiany informacji w czasie rzeczywistym.
 • Rejestracja treści: dzięki nagrywaniu i zapisywaniu treści nigdy nie stracisz myśli czy pomysłu. Będą on służyć jako wsparcie każdej dyskusji.
 • Brak przeszkód: narzędzia stosowane przez użytkowników mają być proste i intuicyjne. Same mają uczyć się sposobu pracy i dostosować się do panującej sytuacji i potrzeb.
 • Ogniskowanie informacji: kontroluj świat komunikacji. Przerywać pracę mogą tylko sprawy uznane przez użytkownika za szczególnie istotne lub kryzysowe; reszta ma być pominięta i wytłumiona.
 • Wychodzenie poza schematy: włącz zewnętrzne aplikacje do rozszerzenia i usprawnienia procesu pracy.

Celem amplifyTEAMS jest odblokowanie potencjału organizacji.  

 

Uwaga:

Siemens Enterprise Communications zaprojektował i wykonał badanie za pośrednictwem internetu we wrześniu i październiku 2012 r. Odpowiedzi zostały wygenerowane z dziewięciu krajów z Ameryki Północnej, Łacińskiej i Europy Zachodniej. Badanie zostało zrealizowane na próbie 320 respondentów, co pozwala na interpretację wyników z błędem statystycznym +/-5% przy poziomie ufności 95%. Wypełnionych zostało 99,7% ankiet.

 

***

Siemens Enterprise Communications Sp. z o.o. jest jednym z najważniejszych na świecie dostawców rozwiązań umożliwiających efektywną komunikację. Firma doradza przedsiębiorstwom i dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie Unified Communications – czyli integracji wszystkich kanałów komunikacji w firmie, w najbardziej korzystny sposób (m.in. usług głosowych, wideokonferencji, czatów, kanałów social media). Więcej informacji: http://www.siemens-enterprise.com/pl/.

Siemens Enterprise Communications Sp. z o.o. jest licencjonowanym znakiem towarowym Siemens AG

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy