Wiadomości branżowe

Social media pomagają w karierze

Praca towarzyszy nam od milionów lat, ale sposoby jej poszukiwania bardzo się zmieniły.  Dawniej zatrudnienie znajdowało się dzięki koneksjom rodzinnym, czy poleceniu znajomych. Wraz z rozwojem techniki pojawiły się nowe możliwości dotarcia do pracodawcy. Monsterpolska.pl radzi jak korzystać z dobrodziejstw Internetu w celu rozwoju swojej kariery.


W  dobie Internetu, osoby poszukujące pracy, mają szerokie spektrum możliwości znalezienia idealnego stanowiska. Wciąż poszerzający się dostęp do sieci oznacza jednak dużą konkurencję wśród kandydatów na rynku pracy. Dlatego musimy wykorzystać wszystkie istniejące alternatywy wyróżnienia się wśród innych poszukujących zatrudnienia osób.  Mogą nam w tym pomóc m.in. bijące rekordy popularności portale społecznościowe i blogi tematyczne.


Profil na portalu społecznościowym


Posiadanie szerokiego kręgu znajomych jest doskonałym sposobem na to, aby znaleźć wymarzoną pracę. „Coraz więcej z nas rozumie, że recepta na udaną karierę to dać się poznać jako świetny profesjonalista jak największej liczbie osób. Na licznych portalach społecznościowych mamy setki znajomych. Wykorzystajmy te kontakty w celu znalezienia pracy” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.


Stworzenie swojego profilu na portalu społecznościowym jest jedną z najprostszych rzeczy, jakie można zrobić, aby rozszerzyć swój krąg znajomych. Wystarczy kilka chwil, aby cały świat poznał nas z imienia, nazwiska i stanowiska. Tworząc opis swojej osoby możemy wymienić miejsca pracy, zajmowane pozycje i największe sukcesy. Samo stworzenie profilu  nie sprawi, że znajdziemy pracę. Zwiększy jednak szansę na to, że o naszym istnieniu dowiedzą się head hunterzy.


Nowym rozwiązaniem dla każdej osoby poszukującej pracy jest stworzona przez światową wyszukiwarkę pracy monster.com aplikacja BeKnown, która pozwala internautom budować sieć profesjonalnych kontaktów na Facebooku, oddzielając przy tym znajomych od osób związanych z nimi zawodowo. Jeśli dużo czasu spędzamy kontaktując się ze znajomymi na Facebooku najpopularniejszym obecnie portalu społecznościowym na świecie, nowa aplikacja daje możliwość poszerzenia sieci kontaktów zawodowych, bez ingerencji w życie prywatne. Jeśli chcemy wyróżnić się na rynku pracy, stwórzmy profil na BeKnown, dodajmy do niego informacje dotyczące naszego doświadczenia i umiejętności. Pracodawcy będą mogli łatwo znaleźć nasze CV.


Branżowe fora dyskusyjne


Branżowe fora dyskusyjne (bardzo często będące częścią portali społecznościowych) są doskonałym miejscem do tego, aby poznać nowe osoby oraz aby pokazać się im z jak najlepszej, profesjonalnej strony. Jeżeli chcemy, żeby osoby z naszej branży poznały nasze kwalifikacje, musimy być obecni na forum pod swoim imieniem i nazwiskiem. Włączajmy się w toczące się dyskusje, udzielajmy porad – jeżeli damy się poznać jako kompetentna, życzliwa osoba, to oferty pracy mogą same zacząć do nas spływać.


Z forów dyskusyjnych należy jednak korzystać bardzo ostrożnie, pamiętając o kilku zagrożeniach. Każda nasza wypowiedź jest zapisywana, a więc można do niej wrócić nawet po wielu latach. Unikajmy więc wulgaryzmów i agresywnych, personalnych ataków na osoby o innym zdaniu. Pamiętaj, że fora dyskusyjne są doskonałym źródłem informacji dla head hunterów . Nie spędzajmy na nich zbyt dużo czasu i zdecydowanie nie odwiedzajmy ich w godzinach pracy. Naszą historię obecności na forum można łatwo prześledzić.


„Nie zdradzajmy także szczegółów dotyczących naszej pracy, a zwłaszcza informacji dotyczących klientów. Lepiej nie wspominać też o problemach w naszej firmie. Szczególnie zaś należy się wystrzegać pisania o problemach personalnych. Na tego typu wypowiedzi mogą trafić nie tylko head hunterzy, ale i nasz pracodawca” – ostrzega Małgorzata Majewska.


Informacje dodatkowe:


monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy