praca Wiadomości branżowe

Studenci w rękach terrorystów. Ćwiczenia GROM przed Euro 2012 odbyły się na Politechnice

Terroryści opanowali Politechnikę Gdańską dziś z samego rana. Wkroczyli na zajęcia i uprowadzili 30 studentów. Zgodnie ze scenariuszem część zakładników uwięziona była na Wydziale Mechanicznym, część wywieziono autobusem do Złotej Karczmy. Studenci międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa mieli okazję uczestniczyć w pozorowanej akcji jednostki operacji specjalnych i gdańskiej policji.

Scenariusz akcji wiarygodnie oddawał sytuację podwyższonego ryzyka. Był ogień, padały strzały, leciały granaty, byli ranni i bardzo przestraszeni zakładnicy. W ćwiczeniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Jednostki Wojskowej GROM oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. Akcję wspomagał śmigłowiec wojskowy, który krążył nad naszą uczelnią.

Jak podkreślają przedstawiciele Jednostki Wojskowej GROM ćwiczenia prowadzone były w ramach współpracy MSW i MON. Celem symulowanej akcji było przygotowanie do zapobiegania ewentualnym aktom terroru podczas Euro 2012.

 – Dla studentów udział w akcji antyterrorystycznej jest nie tylko emocjonującym wydarzeniem. To przede wszystkim część procesu dydaktycznego, podczas którego mogą sprawdzić swoje umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego czy też ratownictwa medycznego, etc.  Młodzież miała okazję w sytuacji silnego stresu przyglądać się pracy specjalistów przy neutralizacji ogromnego zagrożenia – mówi prof. dr inż. Jerzy Ejsmont, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym, jeden z inicjatorów utworzenia międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa.

W akcji uczestniczyli studenci specjalności technologie bezpieczeństwa wewnętrznego, a więc osoby, które w przyszłości pragną pracować w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem publicznym albo w placówkach o podwyższonym stopniu zagrożenia takich, jak: lotniska, porty, rafinerie, kolej czy też sztaby kryzysowe jednostek administracyjnych.

– Cieszę się, że nasi studenci mogli uczestniczyć w ćwiczeniach jednej z najlepszych jednostek wojskowych na świecie – podkreśla  prof. Jerzy Ejsmont.

Operacja odbyła się 13 kwietnia. Trwała od 7.00-14.00. Podczas akcji nikt nie ucierpiał. Studenci wyposażeni byli w gogle ochronne oraz stopery.

Jednostka Wojskowa GROM utworzona została w 1990 roku, by zapewniać bezpieczeństwo obywatelom RP. Jednostka specjalizuje się w szerokim spektrum operacji przeciwterrorystycznych, jednak to właśnie ratowanie zakładników – obywateli RP pojmanych przez ugrupowania terrorystyczne poza granicami państwa jest jej głównym zadaniem.  

 

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy