praca Wiadomości branżowe

Technika inspirowana naturą. Seminarium dla uczniów szkół oruńskich

Sposób, w jaki ptaki kontrolują swój lot zastosowano w lotnictwie. Budowanie pojazdów o sylwetce zbliżonej do kształtów ryb bądź ptaków pozwala na minimalizację oporu podczas jazdy. Projektując wynalazki inżynierowie często wzorują się na rozwiązaniach, które natura wypracowała przez miliony lat.

Wykład pt. Technika inspirowana naturą oraz e-doświadczenia poświęcone optyce zaprezentują naukowcy z Politechniki Gdańskiej podczas seminarium dla uczniów szkół oruńskich. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 23 stycznia o godz. 13.30 w Dworku Artura na Oruni, ul. Dworcowa 9.

? Inżynierowie próbują naśladować naturę. Przykładem może być tworzenie kolorów za pomocą zjawiska iryzacji ? struktury powierzchni, a nie za pomocą pigmentów ? barwników. Kolejnym przykładem są chrząszcze, które potrafią pozyskiwać wodę z mgły lub powietrza, co zostało podpatrzone przez ludzi i zastosowane w rejonach pustynnych ? opowiada autor wykładu dr inż. Krzysztof Tesch z Wydziału Mechanicznego PG.

? Na skórze rekina nie rozwijają się bakterie, więc podobne struktury mogą być wykorzystywane np. w szpitalach, gdzie łatwo o zakażenie ? dodaje.

Wykład będzie bogato ilustrowany, dr Krzysztof Tesch przygotował również animacje.

Podczas środowego seminarium dr inż. Patryk Jasik oraz dr inż. Paweł Syty z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej przeprowadzą e-doświadczenia dedykowane optyce.

? Na monitorze komputera będziemy mogli poznać budowę soczewek, pryzmatów, zwierciadeł i innych przyrządów optycznych. Będziemy mogli obserwować jak skupiają, rozpraszają, odbijają lub załamują światło. Sprawdzimy również, jaki wpływ na korektę wad wzroku mają różne soczewki ? zapowiadają autorzy e-doświadczeń.

Warto dodać, że proponowane e-doświadczenia są zbliżone do rzeczywistości. Wpisują się one w schemat: zaprojektuj/zbuduj/wykonaj/przeanalizuj/przedstaw wyniki, gdzie istotne jest uczenie się na błędach. To część realizowanego na Politechnice Gdańskiej projektu E-doświadczenia w fizyce.

 ? Obecnie doświadczenia fizyczne są w szkołach wykonywane sporadycznie. Wymiarem innowacyjności naszego projektu jest forma wsparcia, polegająca na przygotowaniu szeregu wirtualnych e-doświadczeń przeprowadzanych w formie elektronicznej, na podstawie istniejącej podstawy programowej, tak, żeby każdy dział fizyki był reprezentowany ? podkreślają dr Patryk Jasik i dr Paweł Syty. ? Dostęp do aplikacji e-doświadczenia ułatwia sprawę, bo nie wymaga inwestycji w specjalistyczne narzędzia i rekwizyty dla pracowni tematycznych.

Podczas seminarium uczniowie obejrzą film Wesele Żuławskie i wysłuchają koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Muzycznej Szkoły I stopnia im. Henryka Wieniawskiego.

Seminarium pod hasłem Technika inspirowana naturą organizowane jest w ramach Mobilnych Warsztatów Technicznych, które powstały z inicjatywy Koła Inżynierów i Pasjonatów Oruni. W projekt zaangażowane są oruńskie szkoły, przedsiębiorcy oraz gdańskie uczelnie wyższe o profilu technicznym.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy