praca

W Paryżu nagrodzono zwycięzców konkursu dla młodych naukowców

W Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009 brali udział młodzi ludzie z całego świata. Nazwiska zwycięzców ogłoszono podczas zorganizowanej w tym tygodniu w Paryżu prezentacji wyróżniających się talentów. W sumie wybrano 15 wschodzących gwiazd, którym przyznano nagrody o łącznej wartości przekraczającej 50 tys. euro. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli uczestnicy z Irlandii, Polski i Szwajcarii. Ufundowano również nową nagrodę – za współpracę międzynarodową, którą przyznano dwóm młodym naukowcom z USA.

Odbywający się co roku konkurs skierowany jest do młodych osób w wieku od 14 do 21 lat. Stanowi część szerszej strategii UE, której celem jest zachęcanie uczniów do rozpoczęcia kariery naukowej. Pomimo ważnej roli, jaką odkrycia naukowe i technologiczne pełnią w rozwiązywaniu niektórych najbardziej palących problemów społecznych, coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na studia naukowe i kontynuację kariery naukowej.

“Nauka i badania naukowe potrzebują świeżej krwi i świeżych pomysłów”, mówi Janez Potocnik, komisarz UE ds. nauki i badań naukowych. “Europa musi zachęcać młode talenty do rozwoju kariery naukowej, a naszym zadaniem jest dążenie do tego, by tego rodzaju kariera stała się atrakcyjna dla przyszłych naukowców”.

Organizowany od 21 lat konkurs został zainicjowany w ramach programu “Nauka w społeczeństwie” prowadzonego przez Dyrekcję Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych, Ekonomii i Społeczeństwa. Prace konkursowe z poprzednich lat dały początek przełomowym odkryciom naukowym i wielu nowym ideom biznesowym.

Po raz pierwszy konkurs organizowany był przez Sciences l’Ecole oraz Francuską Komisję Energii Atomowej, a ceremonia odbyła się w Palais de la Découverte, muzeum założonym w 1937 roku przez zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Jeana Baptiste Perrina. W ramach jednego z najważniejszych europejskich konkursów dla młodych ludzi zaprezentowano ponad 80 najlepszych projektów, które zwyciężyły w konkursach krajowych.

1145897_rainbow_barsDecyzją 17-osobowego jury, którego przewodniczącym był profesor Chris Phillips z Imperial College London, 3 pierwsze nagrody (każda o wartości 7 tys. euro) zdobyli Irlandczycy Liam McCarthy i John D. O’Callaghan za projekt z dziedziny biologii zatytułowany “Tworzenie wygodnej metody zliczania komórek somatycznych i jej znaczenie w produkcji mleka”, Polacy Aleksander Kubica i Wiktor Pilewski za projekt z dziedziny fizyki pod tytułem “Spiralne płytki strefowe” oraz Szwajcar Fabian Gafner za projekt z dziedziny fizyki zatytułowany “Dikranos – samolot z biegiem wstecznym”.

Druga i trzecia nagroda w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009 zostały przyznane naukowcom z Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Malty i Hiszpanii za projekty z takich dziedzin jak fizyka, inżynieria, nauka o Ziemi oraz informatyka.

Nagrodę podkreślającą wagę współpracy międzynarodowej w badaniach naukowych zdobyli Amerykanie Peter Massey i Shaunak Bakshi za projekt w dziedzinie nauk medycznych zatytułowany “Kwas liponowy: nowe kierunki neuroprotekcyjnego leczenia zaburzeń poznawczych w chorobie Alzheimera w ramach modelu Drosophila”.

W konkursie organizowanym w 2009 roku udział wzięli młodzi naukowcy z 38 krajów Europy oraz z Kanady, Chin, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych. W czasie pobytu we Francji uczestnicy mieli możliwość spotkania z wybitnymi naukowcami oraz rówieśnikami z różnych krajów, którzy także pasjonują się nauką.

Oprócz nagród głównych przyznano dwie nagrody honorowe: 1. udział w ceremonii rozdania Nagród Nobla w 2009 r. i spotkanie z laureatami Nagrody Nobla oraz 2. udział w intensywnym dwutygodniowym letnim festiwalu nauki w 2010 r. Kolejnych 25 nagród, jakie zostały ufundowane, to 5-dniowa wizyta w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium w Niemczech oraz tygodniowy pobyt u każdego z 7 członków EIROforum, do których należą Europejska Agencja Kosmiczna i Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek.

Więcej informacji:

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej
http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm

Program Unii Europejskiej “Nauka w społeczeństwie”:
http://cordis.europa.eu/fp7/sis/home_en.html

Teksty pokrewne: 31224

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Komisja Europejska
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji prasowej Komisji Europejskiej IP/09/1325
Indeks tematyczny: Edukacja, szkolenie; Badania Naukowe; Aspekty spoleczne

Similar Posts