praca Wiadomości branżowe

W sobotę świętujemy 55 lat Parlamentu Studentów PG

55 lat temu na Politechnice Gdańskiej powstał pierwszy w Polsce niezależny Parlament Studentów. Z okazji jubileuszu studenci naszej uczelni przygotowali konferencję dedykowaną ?Wychowaniu morskiemu młodzieży?. Na konferencję, której celem jest podkreślenie wagi tradycji żeglarskich na politechnice zapraszamy w najbliższą sobotę, 24 listopada o godz. 11.00 do Auli w Gmachu Głównym.

Dokładnie 25 listopada 1957 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Uczelnianego Parlamentu Zrzeszenia Studentów Polskich. Trwało dwa dni. Poruszano wówczas wiele istotnych kwestii, w tym budowę chodnika na ul. Siedlickiej.

Pierwszym marszałkiem parlamentu został Czesław Druet, późniejszy profesor, oceanolog specjalizujący się w dynamice i fizyce morza, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, członek PAN. W owym czasie ta forma samorządności stanowiła wzór działalności studenckiej dla innych uczelni z całego kraju. Obecny Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej nawiązuje do tych tradycji.

 ? Samorząd to my wszyscy ? studenci Politechniki Gdańskiej. Swoich oficjalnych przedstawicieli wybieramy w demokratycznych wyborach, jednak współpracować z nami może każdy ? mówi Sebastian Stefański, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, przewodniczący Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej. ? Angażowanie się w pracę samorządu to doskonała okazja do zdobywania doświadczeń i rozwijania rozmaitych umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym.

W planie obchodów jubileuszu 55-lecia Parlamentu są także wernisaże wystaw pt. ?Tradycje żeglarskie na Politechnice Gdańskiej? oraz ?Ludzie tamtego czasu?. Część wspominkowa, odbędzie się w klubie Kwadratowa. Tam też zaplanowano zabawę taneczną do białego rana. Program jubileuszu znajduje się tutaj http://sspg.pl/jubileusz/?page_id=7

Patronat honorowy nad rocznicą objął prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. Imprezę współorganizują: Samorząd Studentów PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG.

Similar Posts