praca

Z matematyką od przedszkola do matury

Z matematyką od przedszkola do matury 2010-02-10

Co matematyka ma wspólnego z origami i jak wykorzystać metodę dramy na lekcji matematyki? O niekonwencjonalnych zadaniach matematycznych i edukacyjnych łamigłówkach przestrzennych oraz o roli technologii informacyjnych w nauczaniu przedmiotów ścisłych… To tylko niektóre tematy warsztatów, które zaplanowano w ramach XIX Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Inauguracja spotkania odbędzie się 12 lutego o godz. 11.00 w Audytorium Novum PG.

Tegoroczna konferencja przebiegać będzie pod hasłem ?Z matematyką od przedszkola do matury?. Zgromadziła ponad 600 nauczycieli z różnych regionów Polski. Będą oni uczestniczyć w czterodniowych warsztatach i wykładach w Conradinum ? od piątku, 12 lutego do poniedziałku, 15 lutego włącznie.

? Jest to jedyna możliwość, by spotkali się nauczyciele matematyki nie tylko z różnych etapów kształcenia, ale też z całej Polski. To okazja do autentycznej wymiany doświadczeń, rozmów o tym, co boli, co można zrobić inaczej, lepiej, co wydarzyło się ważnego dla matematyki w ostatnim roku. Cztery dni pozwalają na zbliżenie się północy z południem, a szkoły podstawowej z liceum ? twierdzi Urszula Krzyżykowska, nauczycielka i konsultant matematyki w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

W gronie prelegentów znajdą cenieni dydaktycy. Wśród nich również zagraniczni goście, m.in. prof. Rudite Andersone z Uniwersytetu z Rygi oraz Arnis Rudis, przewodniczący łotewskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
? Konferencja jest cenna dla każdego nauczyciela matematyki, dla którego ważne jest doskonalenie warsztatu pracy i szukanie nowych sposobów przybliżenia tego przedmiotu uczniom. W świetle ostatnich zmian programowych, wprowadzenia matematyki jako obowiązkowego przedmiotu maturalnego, pytań i wątpliwości jest wiele ? mówi Urszula Krzyżykowska. ? Na spotkanie zapraszani są goście, których nauczyciele pracujący w różnych miejscowościach nie zawsze mieliby szansę wysłuchać.

Udział w uroczystym otwarciu konferencji ? okraszonym występem chóru PG ? zapowiedzieli: Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, dyrektor politechnicznego Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość dr Barbara Wikieł oraz pomorski kurator oświaty Zdzisław Szudrowicz.
Wykład inauguracyjny ?Matematyka, komputery, reformy? Czy może się udać?? wygłosi prof. Ryszard Pawlak z Politechniki Łódzkiej.

? W dobie, gdy wiedzę ucznia traktuje się ? może nawet słusznie ? jako produkt, trzeba zastanowić się, czy szkoły, gminy, kuratoria… nie powinny mieć swoich instytutów badawczych. Nie proponuję tworzenia takich jednostek, ale ścisłą i obligatoryjną współpracę z uczelniami mającymi naukowców ? specjalistów w zakresie dydaktyki matematyki oraz matematyki teoretycznej i aplikacyjnej. Tak, jak w przypadku koncernów, przy współpracy tej nie ma osób mniej i bardziej ważnych. Są natomiast problemy, które trzeba wspólnie rozwiązywać, w odniesieniu do konkretnej sytuacji, środowiska, możliwości finansowych, itp.. W swoim wykładzie będę dążył do pokazania pewnych aspektów ewentualnej współpracy ? zapowiada w opisie wykładu prof. Pawlak.

Politechnika Gdańska jest współorganizatorem konferencji SNM, a rektor PG objął nad nią honorowy patronat.

Więcej: http://snm.edu.pl/konferencja/index.php

Uwaga! Program wykładów i warsztatów wraz z opisami do pobrania u dołu strony.

XIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
12?15 lutego 2010
? otwarcie konferencji 12 lutego, godz. 11.00 w Audytorium Novum PG, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
? wykłady i zajęcia warsztatowe odbywać się będą Conradinum, ul. Piramowicza 1/2, Gdańsk Wrzeszcz.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy