Wiadomości branżowe

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

Żyjemy w czasach, w których Internet stanowi bardzo ważny element naszego życia zawodowego i prywatnego. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez odwiedzenia ulubionej strony internetowej, forum czy kontaktu z przyjaciółmi za pomocą portali społecznościowych. Musimy przy tym pamiętać, że to, jak prezentujemy się w Internecie, może mieć wpływ na naszą przyszłość.


Kilka lat temu pracodawca, który chciał pozyskać informacje na temat kandydata, sięgał po telefon i dzwonił do poprzedniego przełożonego. Dzisiaj Internet pozwala na sprawdzenie kandydata zaraz po otrzymaniu jego CV. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową imię i nazwisko, by uzyskać kilka lub kilkanaście poszukiwanych linków. Dlatego należy zadbać o to, co na nasz temat znajdzie rekruter i przyszły szef.


Bądź profesjonalistą


„Pierwszym krokiem, od jakiego powinniśmy zacząć kreowanie naszego wizerunku jest posiadanie odpowiedniego adresu email. Najlepiej, by zawierał on imię i nazwisko, bądź samo nazwisko, a domena powinna być neutralna” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Adresy typu [email protected], [email protected], czy [email protected] może być zabawny, ale nie nadaje się do kontaktów biznesowych.


Kolejnym etapem budowy internetowego wizerunku jest stworzenie swojego profilu w serwisie rekrutacyjnym, takim jak monsterpolska.pl. Warto dokładnie przemyśleć poszczególne rubryki, poświęcając na to więcej niż kilka minut. Uważne wypełnienie pól z zakresu wykształcenia i doświadczenia, wpisanie słów kluczowych, a także przygotowanie odpowiedniego podsumowania naszej kariery mogą zdecydować o tym, czy rekruterzy znajdą nas wśród tysięcy innych zarejestrowanych osób.


Zdjęcie w profilu zawodowym nie jest niezbędne, ale ułatwia kontakt, pozwala łatwej zapamiętać osobę, a także ułatwia późniejszą rozmowę. Warto wybrać zdjęcie, na którym jesteśmy uśmiechnięci i wyglądamy profesjonalnie. Nie musimy występować na nim w garniturze, ale zdjęcia z imienin kolegi, czy z wakacji na plaży nie jest dobrze postrzegane.


Wizerunek w social mediach


Surfując po Internecie, dołączamy do różnych grup tematycznych. Najczęściej występujemy na nich pod wybranymi nickami, niemniej wiele osób rejestruje się na nich podając ten sam adres email, który widnieje w ich CV lub w profilu zawodowym. W ten sposób można łatwo odnaleźć miejsca, w których bywają, a także prześledzić ich wypowiedzi i komentarze.


Wielu z nas ma swoje konto na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie, czyli Facebooku. Dla pracodawcy jest to idealne źródło informacji o kandydacie. Dlatego musimy tak budować swój profil, jak chcielibyśmy by przyszły pracodawca nas widział.


Jeśli nie chcemy, by wszyscy mieli dostęp do informacji o naszym życiu prywatnym, którymi dzielimy się na Facebooku, warto pomyśleć o zmianie ustawień naszego konta. Możemy bez problemu zablokować dostęp do naszych zdjęć oraz wpisów.


Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swój wizerunek na Facebooku, jest aplikacja BeKnown. Pozwala ona budować sieć kontaktów zawodowych, oddzielając je jednocześnie od prywatnych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom aplikacji możemy wyszukiwać ogłoszenia o pracę i kontaktować się z pracodawcami bez konieczności opuszczania naszego ulubionego portalu społecznościowego.


W dzisiejszych czasach brak dbałości o to, co pokazują o nas wyszukiwarki internetowe, może nas kosztować wymarzone stanowisko, więc warto dokładnie przemyśleć prezentację własnej osoby w wirtualnej przestrzeni.


www.monsterpolska.pl


 


Informacje dodatkowe:


monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #asno   #danych   #euro 2012   #KASKADA   #multimedi   #pod   #ramach   #wysi