praca Wiadomości branżowe

Zapraszamy do zmodernizowanego audytorium

Audytorium na 200 osób zostanie uroczyście oddane do użytku na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Salę wyróżnia wyjątkowo dobra akustyka i wyposażenie nagłaśniające. Będziemy się mogli o tym przekonać już w piątek, 20 kwietnia, bo na otwarcie władze wydziału zaprosiły pianistę, Macieja Gańskiego.

Zapraszamy na godz. 10. Dla niewtajemniczonych informacja pomocnicza ? w pobliże wydziału można podjechać ulicą Siedlicką od strony Fiszera lub zostawić auto na politechnicznym parkingu przy ul. Traugutta.

Warto wspomnieć, że wydział szczyci się trzydziestoletnią tradycją Zakładu Inżynierii Dźwięku, przy którym realizowana była jedyna przez wiele lat w Polsce specjalność o nazwie inżynieria dźwięku. Zaangażowanie ówczesnych pracowników zakładu pod kierownictwem doc. Gustawa Budzyńskiego doprowadziło do rozbudowy studia nagrań i zaowocowało nagraniem znanych longplayów. To u nas w 1980 roku nagrana została pierwsza płyta analogowa stereo grupy Kombi ? KOMBI (PRONIT SX 1857) oraz kaseta KOMBI (WIFON MC 0111).

Studio kwadrofoniczne powstałe na przełomie lat 70. i 80. XX w. na ówczesnym Wydziale Elektroniki było na wskroś nowoczesne. Umożliwiało wielokanałową rejestrację dźwięku i pozwalało oddawać akustykę miejsca nagrania oraz uzyskiwać efekt przestrzenności dźwięku.

Wkrótce wydział czeka kolejna rewolucja sprzętowa ? dwa audytoria zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny pozwalający na zdalne prowadzenie wykładów oraz prezentacji z pobliskich laboratoriów lub stanowisk badawczych z jeszcze doskonalszą jakością dźwięku i obrazu.

Co więcej ? niebawem rozpocznie się budowa Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. Innowacyjne na skalę światową laboratorium pozwoli na spacer w zadanej przestrzeni wirtualnej. A efekt ma zostać osiągnięty dzięki zamontowaniu wewnątrz budynku wielkiej, sferycznej kuli, na którą wyświetlany będzie wysokiej jakości obraz z ośmiu projektorów.

Remont kapitalny Audytorium nr 1 wraz z szatnią trwał siedem miesięcy i kosztował ponad 2,3 mln zł. Wyposażenie w multimedia pochłonęło 612 tys. zł.

Projekt modernizacji Audytorium przygotowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat z Poznania. Wykonania robót budowlanych podjęło się Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. z Olsztyna. Zakres prac objętych zamówieniem obejmował wykonanie robót w branży budowlanej, konstrukcyjnej, sanitarnej wentylacyjnej, klimatyzacji, elektrycznej, teletechnicznej.

Inwestycja objęła również przyłącza kanalizacji deszczowej i sanitarnej w rejonie między bryłą Audytorium a główną częścią budynku WETI, oraz elementy nowego zagospodarowania terenu ? trawniki i chodniki.

Remont i modernizacja Audytorium 1 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki jest elementem wielkiego projektu pod nazwą Nowoczesne Audytoria Politechniki Gdańskiej, który obejmuje 7 audytoriów i 6 sal wykładowych na naszej uczelni. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (Priorytet XIII Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego). Wartość dofinansowania wynosi 29 670 374 zł.

Repertuar na otwarcie

Przy fortepianie Carla Bechsteina model B z 1938 roku zasiądzie Maciej Gański, który przygotował dla naszych gości następujące utwory:

1. Fryderyk Chopin – Etiuda op. 10 nr 12

2. Franciszek Liszt – 2 Transkrypcje Pieśni F. Chopina: Wiosna i Hulanka

3. Franciszek Liszt – XI Rapsodia węgierska

4. Fryderyk Chopin – Polonez As – dur op. 53

60-lecie wydziału

W tym roku Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG obchodzi piękny jubileusz 60-lecia istnienia. Wyłonił się z Wydziału Elektrycznego w roku 1952 jako Wydział Łączności, przekształcony następnie w 1967 w Wydział Elektroniki. Obecną nazwę nadano mu w roku 1995. W ciągu 60 lat istnienia wydział doczekał się ponad 11 000 absolwentów (inżynierów i magistrów inżynierów); wypromowanych zostało ponad 500 doktorów i doktorów habilitowanych.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://www.eti.pg.gda.pl/60lat/app/Jubileusz.html

Similar Posts